Поврзи се со нас

Гостивар

Подготовки за Бадниковата поворка во Гостивар

Објавено

на

Течат подготовките за Бадниковата поворка во Гостивар, традиција со која најмалите го најавуваат Христовото раѓање на Бадник. Утрово во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ се одржа проба со дечињата учесници, кои се потсетија на коледарска песна „Вечниот Бог“ и од свештениците од гостиварското архиерејско намесништво добија насоки и информации околу текот на настанот.

На Бадник (петок, 6 јануари) собирањето на децата е предвидено во 8.40 часот, додека поворката од црквата „Пресвета Богородица“ ќе тргне во 9 часот и ќе се движи по гостиварските улици, се‘ до црквата „Света Петка“. На дечињата, кои ја чуваат и негуваат оваа христијанска традиција, ќе им бидат подарени новогодишни пакетчиња и библија.

Бадниковата поворка во Гостивар се одржува со благослов на Митрополитот тетовско-гостиварски Г. Јосиф.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 8 часа

Летно-зимско време…Кои се последиците од поместувањето на часовникот

Гостиварпред 10 часа

Кривична за измама против гостиварец, наплатил 1.800 евра да направи кујна ама не ја испорачал

Македонијапред 13 часа

Годинава ќе има дополнително олеснување на државната матура

Македонијапред 13 часа

Доделени годишните новинарски награди на Здружението на новинари на Македонија

Гостиварпред 14 часа

На Светскиот ден на театарот Гостиварски театар започна подготовка на нова претстава, комедија за бракот

Македонијапред 16 часа

Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

Гостиварпред 17 часа

Усмртена мечка на патот Тетово-Скопје, возачот повреден

Гостиварпред 18 часа

Неделна акција на полицијата за брзо возење-49 казни во Гостивар, 99 во Тетово

Вестипред 19 часа

Ќе ставам крај на војната во Украина за 24 часа, вети Трамп

Гостиварпред 7 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 3 дена

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 1 недела

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Гостиварпред 4 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 2 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Популарно изминативе 100 дена