fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Помош од 7,5 милиони евра за угостителите и туристичките работници – пријавување уште 10 дена

Објавено

на

Министерството за економија започна со реализација на пет мерки од четвртиот сет кои се директна поддршка за туристичките и угостителските работници кои беа погодени со пандемијата од Ковид-19. Мерките се донесени во консултација со приватниот сектор и сметаме дека ќе бидат многу значајна поддршка, најави министерот за економија Крешник Бектеши.

Петте мерки, како што кажа министерот, се: Враќање на уплатената такса за привремен престој за 2019 година на сите категоризирани угостителски објекти, Грантови за туристички агенции, Грантови за категоризирани ресторани за свадби, Грантови за игротеки, и Грантови за лиценцирани туристички водичи.

-За реализација на сите пет мерки Министерството за економија со ребалансот на Буџетот има обезбедено средства во износ од  459,65 милиони денари денари, односно 7,5 милиони евра. Рокот на аплицирање за овие пет мерки е 27 ноември, а финансиската поддршка ќе биде исплатена до крајот на годината, истакна Бектеши.

Со цел почитување на сите здраствени протоколи, потенцира министерот, реализацијата на мерките ќе се спроведува преку платформата www.domasiedoma.gov.mk  или www.pushimenevend.gov.mk на која апликантите ќе можат да ги поднесат нивните барања и потребна документација онлајн. На платформата се прикачени и јавните повици и програмите

1. Јавен повик за издавање на грантови за лиценцирани туристички водичи
2. Јавен повик за издавање на грантови за лиценцирани туристички агенции
3. Јавен повик за издавање на грантови за ресторани за свадби
4. Јавен повик за издавање на грантови за игротеки
5. Јавен повик за враќање на уплатената такса за привремен престој за 2019 година на сите категоризирани угостителски објекти

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ ТРЕБА ДА СЕ ЛЕГАЛИЗИРА МАРИХУАНАТА ВО ЗЕМЈАВА?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!