Поврзи се со нас

Спорт

После повеќе од половина век, Астон Мартин се враќа во Формула 1

Од сезоната 2021, после 61 година, во Ф1 шампионатот се враќа Астон Мартин тимот. Враќањето се должи поради ребрендирањето на постоечкиот Рејсинг Поинт тим, кој го презема британската компанија, а договорот за преземањето чини една милијарда дoлари.

Најголеми заслуги за целава работа одат кај Лоренцо Строл, доскoрешен сопственик на Рејсинг Поинт тимот, кој во Астон Мартин ја презема улогата на извршен директор.

“Историјата на брендот која ја поседува Астон Мартин, бара натпреварување на највисоко ниво во мотоспортот“, вели Строл.

Базата на Астон Мартин ќе биде Силверстон.

Последната трка, тимот на Астон Мартин ја имале 1960-та, а за нив возел легендарниот американски дизајнер на спортски автомобили, Карол Шелби.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!