Поврзи се со нас

Деца Родители

Постродителско семејство – „семејство со празно гнездо“

Објавено

на

 

Во овој период од развојот на семејството децата и родителите се соочуваат  со проблеми на одвојување, што може да предизвика стресна состојба кај членовите на семејството. Оваа промена е подеднакво болна и за родителите и за децата. Децата го напуштаат семејниот дом правејќи избор на партнер, формирајќи при тоа свое семејство.

Големината на родителството во оваа фаза е во тоа да им овозможат на своите деца да се осамостојат и да ја прифатат реалноста дека се возрасни. Природното одвојување на децата од родителите може да придонесе тие меѓусебе да се доближат, но како возрасни личности. Грижата на младите за родителите како и за третата генерација (баба и дедо) се повеќе добива квалитет  на зрели семејни релации. Кога младиот пар ќе формира семејство, особено во периодот на родителството, искуството и мудроста на нивните родители може да бидат од исклучителна корист. Внуците во секоја смисла го оплеменуваат животот на старите родители и повторно доаѓа до утврдување на новите улоги и односи.

Со улогата на баба и дедо, родителите земаат една од најубавите улоги во семејството. Пружајќи им љубов на своите внуци, бабата и дедото не смеат да ја пречекорат границата, преземајќи ја врз себе и родителската улога. На тој начин им даваат шанса на своите деца да почувствуваат благодет, но и одговорност на родителската улога.

Во фазата кога децата го напуштаат родителскиот дом треба да се воспостави нова рамнотежа. Брачните партнери по долги години во кои главна грижа им биле децата, се соочуваат со проблеми на празен дом.

Се јавува потреба од повторно прилагодување еден на друг, од организирање на времето, регулирање на меѓусебните блискости и оддалеченост. Овој период може да биде многу убав доколку партнерите му дадат нов квалитет на брачен живот.

 

(Следува – Остарено семејство)

 

пишува: м-р Слаѓана Анѓелкоска, психолог

Советувалиште за брак и семејство

Центар за Социјална работа

Гостивар

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена