Поврзи се со нас

Македонија

Позитивни на корона 298 од тестирани 2.831

Објавено

на

Во последните 24 часа направени се 2.831 тестирања, а регистрирани се 298 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 145
• Кавадарци – 23
• Прилеп – 17
• Битола – 14
• Кичево – 13
• Штип, Охрид и Струмица – по 9
• Куманово и Ресен – по 8
• Тетово – 6
• Гевгелија – 5
• Велес , Кочани и Радовиш – по 4
• Крива Паланка, Виница и Валандово – по 3
• Делчево и Македонска Каменица – по 2
• Гостивар, Неготино, Свети Николе, Пробиштип, Кратово, Демир Хисар и Македонски Брод – по 1
Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 6 починати лица: по едно починато лице од Прилеп (60г), Велес (68г) , Скопје (69г), Кратово (55г), Демир Хисар (57г) и Охрид (55г). Од пријавените, сите се починати во болнички услови.
Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 4 лица, починати во период од 09.12-12.12.2021 година. Починатите лица се од Битола (2), Кочани (1) и Велес (1). Починатите лица се на возраст од 77г до 85г. Од пријавените починати лица, 3 се починати во домашни, а едно лице во болнички услови.
Регистрирани сe 335 оздравени пациенти од:
• Скопје – 165
• Битола – 25
• Кавадарци – 22
• Прилеп – 15
• Кочани – 12
• Куманово и Охрид – по 10
• Ресен и Радовиш – по 9
• Велес – 8
• Штип – 7
• Тетово, Крива Паланка и Делчево – по 6
• Демир Хисар – 5
• Берово – 4
• Кичево -3
• Гостивар, Неготино и Македонска Каменица – по 2
• Струмица , Гевгелија, Виница, Пробиштип, Крушево , Македонски Брод и Пехчево – по 1
Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена