Поврзи се со нас

Македонија

Празник посветен на Светите Козма и Дамјан

Објавено

на

Православните христијани денес го одбележуваат празникот посветен на светците Козма и Дамјан, во народот познати и како Свети Врачи. Овие светци се сметаат за заштитници на лекарската професија. Наречени се и бессребреници, затоа што лечеле од секакви болест без да земаат пари. Светците Козма и Дамјан имале дарба да лечат со допир, односно со положување на раката.

Според народните верувања, денешниот ден, е добар за молитва за оздравување. Именден денес празнуваат: Кузман, Кузе, Дамјан, Даме…

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 5 дена

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена