Поврзи се со нас

Гостивар

Празник Водокрст (Водопост) за православните верници

На денешен датум, 18-ти јануари, православните христијани го одбележуваат празникот Водокрст (Водопост, Водокрштение). Празникот е востановен во чест на дамнешните обичаи кога на тој ден биле крштевани луѓето што го примиле христијанството како своја вера. Во Светата Црква се воспева силата и моќта на крстот како најсвет христијански симбол. Традициите налагаат да се врши осветување на водата и се верува дека преку силата на Светиот Дух, водата добива лековита моќ. Денешниот ден верниците треба да го поминат во строг пост.

Утре, 19-ти јануари се слави Богојавление -Водици.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!