Поврзи се со нас

Гостивар

Предупредување за невреме, водостојот на Вардар доста висок

Објавено

на

Од УХМР Известуваат дека под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса, од денес до четврток, во попладневните часови ќе има локална појава на нестабилност со пороен дожд (кој на моменти може да биде доста интензивен), придружуван со грмежи, засилен ветер и локална појава на град. Локално се очекува процесите да бидат поинтензивни и за кратко време да наврнат поголеми колочини на дожд кој може да предизвика зголемување на водостојот на помалите реки и суводолиците кај кои доколку се остварат прогнозите и локално паднат поголеми количини на врнежи, можни се и локални излевања.

Водостојот на реката Вардар во горниот дел од нејзиното течение е доста висок и иако е сеуште под границата на излеавње, се предупредува на внимателност во тој дел од земјата (Тетовско-Гостиварскиот дел и Полошката Котлина).

Исто така, доколку врнежите бидат од пороен карактер и просторно бидат сконцентрирани во градските урбани средини, можна е локална и изолирана појава на одредени проблеми во населени места, како и појави на одрони и свлечишта во одредени делови на земјата.

Од ЦУК предупредуваат на претпазливо движење покрај реките и суводолиците во текот на наредните денови.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена