Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

  • Дата: 28/11/2018

Предвидени 27 вработувања во новоформираниот Театар во Гостивар

Во гостиварскиот театар, за чие основање Владата на Република Македонија донесе одлука минатиот месец, првично ќе се вработат 27 лица. Министерот за култура Асаф Адеми, при презентацијата на буџетот за култура за 2019-та година, изјави дека се обезбедени средства за 27 вработувања во новоформираниот Театар во Гостивар.

Како што претходно информираа надлежните, седиштето на Театарот ќе биде во Центарот за култура АСНОМ. Сценскиот простор ќе биде заеднички, додека двете институции ќе имаат посебни канцеларии.

За старт на Театарот ќе бидат издвоени 10.225.000,00 денари.

 

Оставете коментар

Вашата Емаил адреса нема да биде објавена.Задолжителните полиња се означени *

*