Поврзи се со нас

Гостивар

Прес на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар: Празни обвинувања на претседателот на ОО СДСМ Гостивар заради лош рејтинг и изборни резултати

Објавено

на

Претседателот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Гостивар, Гоце Димовски попладнево одржа прес конференција како одговор на објавената реакција на претседателот на ОО на СДСМ, Игор Велјаноски за доделената благодарница по повод 18 Ноември. Во продолжение ја пренесуваме изјавата на Димовски од пресот во целост:

„Очигледна е паниката и нервозата кај претседателот на општинската организација на Социјалдемократскиот сојуз во Гостивар. Во текот на вчерашниот ден, бевме сведоци на паушална прес конференција на претседателот на ОО на СДС – Гостивар, која истата беше составена од празни флоскули и празни обвинувања. Целта на оваа денешна прес конференција, е запознавање на јавноста со факти и аргументи, наспроти празните фоскули и празните обвинувања. Имено, како советничка група на ВМРО-ДПМНЕ, во советот на општина Гостивар, пред секоја наша иницијатива, барање или идеја, кое писмено го доставуваме до советот, секогаш се консултираме и разговараме, со сите засегнати соодветни лица или организации.

Во почетокот на месец декември 2022 година, како советничка група, имавме официјална средба со претставниците на општинската организација на Сојузот на борците од Гостивар, каде што ја пренесовме нашата идеја односно иницијатива, 18-ти ноември – Денот на ослободување на Гостивар од фашистичкиот окупатор, да биде дел од програмата за активностите на општина Гостивар од областа на културата, се со цел доследно прославување на овој важен датум за сите нас.

Врз основа на средбата со претставниците на општинската организација на сојузот на борци – гостивар, од наша страша беше поднесено писмено барање до Советот на општина Гостивар – еве го барањето во оригинал.

Согласно, покажаното барање може да се потврди кој официјално ја поднесол иницијативата за 18-ти ноември до Советот на општина Гостивар. Исто така, на седницата одржана во месец декември 2022 година, од моја страна, како координатор на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ, а врз основа на доставеното писменото барање, прв јавно побарав од сите колеги советници да ја поддржат иницијативата – 18-ти ноември да биде дел од програмата за активностите на општина Гостивар од областа на културата. Истото може да се утврди од самиот записник од истата седница кој го гледате.

Во однос на добиената благодарница по повод 18-ти ноември, сакам да ја информирам јавноста дека благодарницата ми е доделена по предлог и од страна на општинската организација на Сојузот на борците – Гостивар.

Воедно, сакам да ја информирам јавноста дека овие напади од празни флоскули, се ништо во споредба што она во континуитет го прават одредени поединци од највисокото раководство на ОО на СДС – Гостивар, кон мене и кон мои блиски соработници – пред се приврзаници на ВМРО-ДПМНЕ.

На крај, сакам да ја информирам јавноста дека овие празни обвинувања од страна на претседалот на ОО на СДС – Гостивар кон мене како претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар, се поради резултатот на последните локални избори за советници во 2021 година во Гостивар и поради нивниот евидентен слаб политички рејтинг согласно сите досегашни официјални анкети.“

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Спортпред 3 часа

ЕВРО2024: Пивски рестрикции на дуелот меѓу Англија и Србија

Здравје и убавинапред 4 часа

Маска за регенерирање на косата која можете сами да си ја направите

Спортпред 20 часа

Почнува Европското фудбалско првенство ЕУРО 2024 – отвораат Германија и Шкотска

Гостиварпред 21 час

Мајка пријавила физички напад со солзавец врз нејзиниот малолетен син во Гостивар

Вестипред 22 часа

Путин: Прекин на огнот и мировни преговори веднаш штом Украина ги повлече војниците и прекине кандидатурата за НАТО

Гостиварпред 23 часа

Жена од Долна Бањица повредена при гаснење на пожар

Вестипред 24 часа

Почнува муслиманскиот аџилак, се очекуваат два милиони аџии

Гостиварпред 1 ден

Гостиварец пријавил уцена со фотографија на малолетната ќерка на социјални мрежи

Гостиварпред 1 ден

ЦУК: Ослободено мече кое утрово било заглавено на дрво во Маврови Анови

Гостиварпред 3 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 5 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена