fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Превкусен овошен десерт кој се прави брзо – Торта со јагоди и плазма

Објавено

на

Ако ви се јаде нешто благо, немате многу време за подготовка, а сте љубител на јагодите, тогаш оваа торта е вистинскиот избор за вас. Подготовката оди на лесен, брз и едноставен начин, а резултатот ќе го задоволи вкусот и на најприбирливите.

 

состојки:

половина килограм јагоди

2 ќесички шлаг пена

1/2 литро кисела вода

400 мл. слатка павлака

2 кутии мелена плазма

Подготовка:

Изматете ја шлаг пената со кисела вода и добиената смеса поделете ја на три дела. Во првиот дел додадете ја мелената плазма и подготвената слатка павлака и рамномерно подредете ја смесата во соодветна тацна, сад. Во вториот дел, додадете ги јагодите исечени на парчиња, а потоа ставете го врз првата смеса и на крај третиот дел (шлагот) размачкајте го најгоре.

Украсете со јагоди!

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!