Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!  • Дата: 20/05/2019 | 20:15

Превкусен овошен десерт кој се прави брзо – Торта со јагоди и плазма

Ако ви се јаде нешто благо, немате многу време за подготовка, а сте љубител на јагодите, тогаш оваа торта е вистинскиот избор за вас. Подготовката оди на лесен, брз и едноставен начин, а резултатот ќе го задоволи вкусот и на најприбирливите.

 

состојки:

половина килограм јагоди

2 ќесички шлаг пена

1/2 литро кисела вода

400 мл. слатка павлака

2 кутии мелена плазма

Подготовка:

Изматете ја шлаг пената со кисела вода и добиената смеса поделете ја на три дела. Во првиот дел додадете ја мелената плазма и подготвената слатка павлака и рамномерно подредете ја смесата во соодветна тацна, сад. Во вториот дел, додадете ги јагодите исечени на парчиња, а потоа ставете го врз првата смеса и на крај третиот дел (шлагот) размачкајте го најгоре.

Украсете со јагоди!

Напишете коментар