Поврзи се со нас

Гостивар

Протест во Гостивар – Се бара оставка и одговорност од Заев

Објавено

на

Вечерва во Гостивар ВМРО ДПМНЕ одржа протест со колона автомобили низ улиците на градот, под мотото „Протест сега, за да не биде предоцна“.

Протестот се зокоружи на градскиот плоштад со обраќања, во кои се побара оставка и одговорност од премиерот Зоран Заев.

„Стенете сите чесни Македонци, Албанци, Турци, Роми, Срби, Еѓипќани, Бошњаци, Власи, Црногорци. Станете да си ја одбраниме Македонија. Зоран Заев навистина можел повеќе, но повеќе во распродажбата на Македонија, во рушење на нашето достоинство, во уништување на семакеоднското. Зоран Заев кој тврдеше дека е на прав пат, сега избира патокази. Не ни треба патоказ, нашиот пат го издоеле нашите предци, дел од нив изгинале  за Македонија. Зоран Заев ги превртува во гробовите нашите херои убиени од фашистички куршум. Денес се пазари и за нашиот јазик и историја. Македонија не е пазар, Македонија не е на Зоран Заев, Македонија е наша и стануваме во нејзина одбрана сега, за да не биде предоцна. Гостивар даде 500 животи за слободна Македонија во време на НОБ, затоа Гостивар вечерва е на нозе и затоа цела Македонија е на нозе. Спроти нас е споменикот на народниот херој Чеде Филипоски Даме, кој се уште има живи потомци, и се‘ уште има следбеници на неговото дело. Историјата на Македонија е и во нашите срца, и од таму не може да се избрише, боли, потсетува, опоменува и казнува, ќе го казни секој еден кој сака да ја измени. Од тука од Гостивар, каде мултиетничноста е наше обележје и горндост ти порачуваме Зоран заев да се откажеш од твојот пазар. Од мирољубив и искрен Гостивар, ти порачуваме не си играј со коските на мртвите, со нашата историја.  Заминувај и отстапи Зоране, тоа е најмалото нешто што може да го сториш за доброто на Македнија. Оставка и одговорност после неа, тоа ти следува и само тоа го заслужи. Ова е псоледната црвена линија преку која нема да те оставиме да преминеш“, нагласи пратеничката Дафина Стојаноска.

На протетсот се обрати и Гордана Димитриеска Кочоска, член на извршниот комитет на ВМРО ДПМНЕ. „

„Ги живееме најтешките денови од историјата на овој народ. Сите предавници во минатото го забодувале својот нож во грб, овој предавник го забодува дирекно во срце. Неговот име е Зоран Заев и историјата ќе го памети како најголем предавник на македонскиот народ. Од овде, од Гостивар му порачувам дека Македонија не е негова своина и нема право да ја распродава“, подвлече Димитриеска Кочоска.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 23 минути

Закани и напад врз сопственик на локал во Гостивар заради долгови

Гостиварпред 2 часа

Врнежи од дожд утре и во петок

Гостиварпред 4 часа

Го соблекле, му го пребарувале возилото и заминале…несекојдневен случај во гостиварско

Гостиварпред 5 часа

Gostivarpress.mk домаќин на ученици-млади новинари од ООУ „М.К.Ататурк“

Гостиварпред 7 часа

Гостиварец задржан во полиција по пријава за напад врз сопругата

Македонијапред 7 часа

Уставен го укина делот „националност“ во Законот за матична евиденција

Вестипред 8 часа

Шојгу: Во „специјалната воена операција“ загинаа над 444.000 украински војници

Гостиварпред 9 часа

Демнат крадци! СВР Тетово советува: Заклучувајте ги автомобилите и не оставајте вредни предмети на седиштата

Македонијапред 10 часа

Од понеделник исплата на субвенциониран студентски оброк на неделно ниво

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена