Поврзи се со нас

Гостивар

Утре состанок на полошките градоначалници за Русино

Објавено

на

Градоначалниците од полошките општини, утре на состанок во Желино ќе го разгледуваат проблемот со Русино. На депонијата не се дозволува транспорт на ѓубре од другите општини, освен од Гостивар. За да се продолжи со фрлање на отпад и да се овозможи спроведување на проектот за регионално управување со отпад, граѓанските еко активисти бараат писмена гаранција дека Русино ќе се дислоцира во рок од 5 години. Градоначалникот Арбен Таравари вели дека ги поддржува во барањето.

Дали ќе бидат прифатени условите кои еколошките здруженија ги бараат и кога ќе почне спроведувањето на проектот за регионално управување со отпадот, останува да се види.

„На состанокот во вторник меѓу другото треба да разговараме и за тоа, како ќе се одвива работата со Русино во иднина. Но, за да дојдеме до некој договор, претходно ќе треба да потпишеме документ кој беше координиран заедно со еколошките здруженија Стоп Русино и ГвЕко кои побараа и инсистираа и јас ги поддржував во тоа Русино за 5 години да се дислоцира. Треба да седнеме сите градоначалници да потпишеме и да се договориме кои ќе бидат следните чекори. Се надевам дека со тоа ќе почне и проектот финансиран од Швајцарија за регионално управување со отпадот“, изјави  градоначалникот Таравари.

Во меѓувреме за Гостивар се отвори нов проблем. Фирмите кои вршеа затрупување на ѓубрето и рамнење на површините на Русино се откажуваат од ангажманот. Причина се ограничените финансии на општината, вели градоначалникот.

„До пред две-три недели се третираше. Повеќе компании кои одеа да работа се повлекуваат затоа што општината нема финансии доволно да ги плаќа. Ќе треба да направиме нова објава на оглас и да видиме дали ќе се пријави некоја фирма да продолжи со средување на теренот. Или тоа ќе започне кога ќе се основа регионалното претпријатие за Русино, кое треба да го преземе менаџирарњето.“, рече Таравари.

Проблемот со Русино се актуелизираше во август годинава, кога граѓанските активисти поставија блокада и забранија депонијата да се користи како регионална.  По низа средби, дебати, протести, преговори се постигна договор со Министерството за животна средина, за затворање и дислоцирање на Русино во рок од 5 години. За да биде валиден, потпис треба да стават градоначалниците на сите општини во Полог.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 6 минути

Субвенции за покачување на платите во приватниот сектор за 3.000 до 10.000 денари

Вестипред 38 минути

Православен празник во спомен на Светиот апостол Матеј

Занимливостипред 12 часа

Расположението се менува и под влијание на боите

Гостиварпред 15 часа

Матевска: Ние сме единствена земја во светот каде пензионерите протестираат, не се издржува!

Македонијапред 17 часа

Од 1.500 до 3.000 денари месечно државна помош за пензионерите со ниски пензии

Македонијапред 18 часа

Антикризни мерки: За ученици по 20/30 евра месечно, за студенти ваучер за превоз…

Македонијапред 19 часа

МВР трага по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, објавени фотографија и опис

Македонијапред 20 часа

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 21 час

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 6 дена

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена