fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Ранчот на Мајкл Џексон „Недојдија“ продаден за 22 милиони долари

Објавено

на

Ранчот на популарниот пеач Мајкл Џексон „Недојдија“ конечно е продаден десет години по смртта на поп-ѕвездата. Имотот го купи милијардерот и инвеститор Рон Бурк, поранешен семеен пријател на Џексон, пренесува Ројтерс.

„Волстрит журнал“, кој пред неколку години го преименува имотот во „Сикамор Вели ранч“, според јавните записи го продал поранешниот „Неверленд“ за 18,08 милиони евра (22 милиони долари).

Пред пет години беше побарана сума од 82,19 милиони евра (100 милиони долари) за ранчот, а 55,07 милиони евра (67 милиони долари) во 2017 година. Портпаролот на Бурк рече дека неговиот клиент ја гледа инвестицијата како можност за банкарско земјиште.

Милијардерот се интересираше за имотот во време кога не беше за продажба. Мајкл Џексон по судењето го напушти ранчот со површина од 1.100 хектари под обвинение за злоупотреба на момче таму.

„Neverland“, е именуван по приказната за Петар Пан, и беше омиленото место на Џексон. Во ранчот има зоолошка градина, железничка пруга и тематски паркови кои биле користени за детска забава.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 6 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!