fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Раст на трошоците за живот, минимум 33.772 денари за најосновното во едно семејство

Објавено

на

За храна, сметки, лекови и други основни потреби на едно четиричлено семејство во месец март му биле потребни минимум 33.772 денари.

Ова е пресметката на минималната синдикална кошница, која на месечно ниво ја прави Сојузот на синдикати на Македонија. Трошоците за живот се зголемуваат и тоа од почетокот на годината до март за 122 денари.

За исхрана и пијалоци потребни се 14.162 денари, за плаќање сметки за струја, комунални услуги и слично 10.817 денари. Останатите пари во рамката на минималната синдикална кошница се наменети за превоз, одржување хигиена, грижа за здравјето, облека, култура, а сумите се движат од 728 до 2.498 денари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!