Поврзи се со нас

Гостивар

Реакции за вработувања во гостиварската болница: Каде е правичната застапеност?, прашуваат партиите од македонски блок

Објавено

на

Преку партиски соопштенија и реакции на социјалните мрежи, политичките партии од македонскиот блок изразија незадоволство во врска со одлуката за вработувања на медицински персонал во општата болница „Д-р Ферид Мурад“ во Гостивар.

„Важи ли правичната застапеност, на која се повикуваат поединци (ама само тогаш – кога им одговара), за вработувања во гостиварската општа болница!? Погледнете убаво и уверете се дали и како се спроведуваат во Гостивар балансерот и Бадинтерот.“, реагираше пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојаноска приложувајќи фотографии од документи од одлука за избор на кандидати за вработувања, на која од 10 доктори на медицина, 10 медицински сестри, еден биохемичар, 3 физиотерапевти, и еден рентгенолошки техничар има само две лица од македонска националност.

„Со денешната одлука за избор на кандидати за вработување во ЈЗУ Општа болница “др. Ферид Мурад” Гостивар, се случи грубо кршење на начелото за соодветна и правична застапеност на граѓаните кои припаѓаат на сите заедници при вработување во органите на државната власт и другите јавни институции на сите нивоа, согласно Уставот на РСМ и позитивните законски прописи. Недозволиво е, никаде во Македонија, а особено не во град каков што е Гостивар, кој што е синоним за мултиетничноста и соживотот, да се вработуваат кадри од само една етничка заедница, без притоа да се води грижа за СИТЕ граѓани кои живеат во општината. Имајќи го во предвид погоре наведеното, го повикуваме директорот на болницата, да ја преиспита одлуката која предизвика бура од реакции и вознемиреност кај граѓаните.“, наведе општинската организација на СДСМ Гостивар во својата реакција за одлуката за вработувања.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 56 минути

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Гостиварпред 2 часа

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Спортпред 3 часа

Аталанта го совлада Баер Леверкузен и ја освои Лигата на Европа

Здравје и убавинапред 5 часа

Висок крвен притисок – Тивок, а опасен непријател на здравјето

Парламентарни избори 2024пред 16 часа

„Влен“ објави дека со гласањето во Ларце доби плус еден пратеник

Македонијапред 19 часа

Ковачевски официјално се повлекува од функцијата претседател на СДСМ

Македонијапред 20 часа

Спречен влез на 1,7 тони вијагра и стимуланси за нервниот систем, штетни по здравјето на граѓаните

Гостиварпред 22 часа

25 годишна жена го пријавила партнерот за напад на улица во Гостивар

Гостиварпред 23 часа

Економското училиште во Гостивар домаќин на полуматурантите-Презентирани можностите, бенефитите и условите

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Промовирана Монографија за библиотеката во Гостивар, труд на Теута Османи

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена