Поврзи се со нас

Гостиарски

Средношколци во посета на Gostivarpress.mk, ѕирнаа во новинарството и видео-продукцијата

Објавено

на

Редакцијата на Gostivarpress.mk денес беше домаќин на група средношколци од гостиварската гимназија и од техничкото училиште, кои дојдоа со цел да се запознаат со новинарската професија, процесот на изработката на вести, видео-продукција на емисии и интервјуа и слично.

Учениците покажаа интерес и љубопитност и самите да се обидат да навлезат во новинарството, односно да прочитаат вести или да направат интервју пред камерите. Младите не го сокрија своето задоволство и уживање во можноста да научат нешто ново и макар за кратко да станат дел од медиумското функционирање.

Посетата на средношколците ја организираше Хуманитарното здружение на граѓани „Д-р Трајче Нешковски“ во рамки на проектот „Убавината на мултикултурата како реален приказ на соживотот“, во кој се вклучени 15-тина ученици гостиварската гимназија и од техничкото училиште од различни националности.

poseta deca (1)
poseta deca (12)
poseta deca (6)
poseta deca (10)
poseta deca (2)
poseta deca (11)
poseta deca (13)
poseta deca (8)
poseta deca (15)
poseta deca (4)
poseta deca (9)
poseta deca (14)
poseta deca (5)
poseta deca (7)
poseta deca (1) poseta deca (12) poseta deca (6) poseta deca (10) poseta deca (2) poseta deca (11) poseta deca (13) poseta deca (8) poseta deca (15) poseta deca (4) poseta deca (9) poseta deca (14) poseta deca (5) poseta deca (7)

 

„Целта на проектот е меѓусебно дружење и запознавање преку повеќе заеднички активности во кои младите, кои се моторот и двигателот на промените и светот ќе покажат дека вистинскиот соживот значи реална и практична заложба за почитување на различностите, кои најпрво мора да ги научиме и знаеме. Со посетата на медиумски студија и читањето вести на сите три јазици кои се официјални службени јазици во нашата општина, младите сакаат да покажат дека во Гостивар тројазичното емитување на вестите треба да биде пракса“, истакнаа од Здружението.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 2 недели

Денес се слави Петровден

Регионпред 4 недели

Во Црна Гора се отвора првата плажа за жени со хиџаб

Гостиварпред 2 недели

Викендов 61 издание на Галичка свадба

Гостиварпред 4 недели

Трагедија во Маврови Анови: Починал малолетник откако врз него паднал бојлер

Гостиварпред 3 недели

Повеќе здравствени установи со нови в.д. директори, Танер Хасан на чело на Клиниката за ендокринологија

Гостиварпред 4 недели

Разрешен директорот на болницата во Гостивар, кој ќе биде назначен за в.д.?

Македонијапред 4 недели

МојДДВ продолжува со примена, за Граѓанскaта обврзница ќе треба да се врати довербата во системот-рече Димитриеска-Кочоска

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена