Поврзи се со нас

Занимливости

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Објавено

на

Во продолжение ви претставуваме неколку едноставни, но многу мудри цитати на Лав Толстој за животот, уверувањето, среќата.

Кога држел предавања за руската и компаративната книжевност на Конрел Универзитетот и колеџот Велсли, руско – американскиот писател Владимир Набаков, секое предавање го започнувал така што ги навлекувал завесите. Во апсолутен мрак тој започнувал: „Ако замислите дека руската литература е небото, тогаш ова е Гогољ“ и вклучувал една ламба на плафонот.

Тогаш повторно го притискал прекинувачот и велел: „Еве ги и Чехов и Достоевски“, и се вклучувале уште две ламби. Потоа, Набоков ги повлекувал сите завеси со брзо движење. Училницата останувала заслепена од сонцето и тогаш Набоков велел: „А ова е Лав Толстој“.

Знаеме дека Лав Толстој бил голем руски писател и филозоф, но ретко кој знае дека бил против тоа, уметноста да биде во приватно сопствеништво, туку сметал дека треба да припаѓа на целокупното човештво. Неговото непризнавање на црквата и државата, направило да го сметаат за христијански анархист, кој ја мразел приватната сопственост, ја осудувал суетата и бил единствениот човек во историјата, кој ја одбил Нобеловата награда за литература.

Во прилог ви претставуваме некои од неговите едноставни, но многу мудри цитати, за животот, љубовта, уверувањето и среќата.

 • Во нашиот свет, сите размислуваат за менување на општеството, а не на самите себе.
 • Оној кој знае да чека, се му доаѓа навреме.
 • Големите работи се едноставни и скромни.
 • Два најголеми борци се трпението и времето.
 • Секогаш мислиме дека другите не сакаат, затоа што сме добри, но никогаш не мислиме дека оние кои не сакаат се добри.
 • Љубовта е животот. Се што разбирам и знам, разбирам, единствено затоа што сакам.
 • Кога некого сакате, сакајте ја таа личност за тоа што е, а не за тоа каква личност би требало да биде.
 • Најголемите вистини се едноставни.
 • Вистина, како и златото, не може да се посее и да порасне, туку се добива со чистење и отстранување, на се што не е злато.
 • Еден од првите услови на среќата е врската помеѓу Човекот и Природата да не биде никогаш прекината.
 • Постои само едно време, кое е важно – сега! Тоа е најважно време, бидејќи само тогаш имаме било каква моќ.
 • Погрешното, не престанува да биде погрешно, бидејќи поголемиот дел е во него.
 • Може да се живее добро во овој свет, ако се знае како да се работи и како да се сака.
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 3 часа

Трите основни особини на психопатите

Македонијапред 4 часа

Од јануари граѓаните можат да отворат денарска сметка за основни функции

Гостиварпред 7 часа

Со шише го удриле во глава, 18 годишник од Гостивар пријавил напад во локал

Вестипред 13 часа

Ги запознаваме ретките болести: Поточки-Лупски синдром/Potocki-Lupski syndrome

Македонијапред 14 часа

Пазарна во јануари не утврдила прекршувања кај трговците во однос на маржата

Деца Родителипред 15 часа

Родителите понекогаш несвесно создаваат анксиозност кај децата

Гостиварпред 1 ден

Гостиварка нападнала прилепчанка рано наутро во Гостивар

Гостиварпред 1 ден

Гостивар-Поднесени две кривични врзани со семејно насилство

Гостиварпред 1 ден

Панихида за македонскиот визионер Гоце Делчев во Бигорски

Македонијапред 1 ден

На ГП Деве Баир приведени бугарски државјани, се обиделе да нападнат полицаец

Спортпред 1 ден

КК Гостивар денеска на гости кај ТФТ Скопје

Македонијапред 1 ден

Слаби снежни врнежи во Маврово, Попова Шапка, Крива Паланка

Македонијапред 2 дена

ЗНМ: Го осудуваме селективниот пристап на Владата за акредитација на медиуми

Занимливостипред 2 недели

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Македонијапред 1 недела

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 2 недели

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 2 недели

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 6 дена

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 3 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Што, како, каде?!пред 3 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Гостиварпред 1 недела

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 6 дена

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Македонијапред 6 дена

Горивата со повисоки цени од полноќ

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Гостиварпред 2 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена