fbpx
Поврзи се со нас

Деца Родители

Родителите „висат“ на телефони, децата фрустрирани и агресивни

Објавено

на

Во неодамнешната студија објавена во списанието Pediatric Research, група стручњаци алармира дека децата на родители кои постојано „висат“ онлајн на мобилните телефони, развиваат голем ризик да станат агресивни и фрустрирани. Тие предупредуваат дека, доколку родителот повеќе време гледа во телефонот, отколку во детето, тоа се полни со негативна енергија, станува раздразливо, често плаче, вриска и искажува бес.

Студијата била направена врз основа на шестмесечно истражување на околу 200 семејства во Америка со дечиња на возраст до 5 години. Се покажало дека, секогаш кога се прекинувала комуникацијата меѓу детето и родителот поради порака на телефон, или доигрување на игра на мобилниот, имало негативни ефекти. Стручњаците дошле до поразителен податок дека родителите на мали деца просечно гледаат во својот мобилен телефон, таблет или компјутер по 9 часа дневно. „Тоа е речиси цело слободно време што го имаат родителите, кои наместо да го посветат целосно на децата се вртат кон мобилните телефони“, пишува во студијата.

Реалноста на 21 век е таа, многумина од нас се зависни од интернетот, но имајќи ги во предвид последиците врз децата, авторите на студијата препорачуваат секое семејство да одреди повеќе часа од денот во кои сите уреди ќе бидат офлајн, а сите членови ќе прават нешто заедно.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 6 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!