Поврзи се со нас

Вести

Рогозин: Русија започнува со користење на разузнавачкиот робот „Маркер“ во Украина

Објавено

на

Во зоната на специјални воени операции во Украина ќе почнат да се користат беспилотни разузнавачки возила „маркер“, кои претходно беа користени за обезбедување на аеродромот „Восточни“, објави на својот Телеграм поранешниот директор на „Роскосмос“ Дмитриј Рогозин.

„Маркер“ има техничка визија, сопствено огнено оружје и автоматски систем на управување, а може да ги одреди точните координати на непријателот на оддалеченост до 15 километри и да избира цели по приоритет, пренесе „Спутник“.

Според информациите, беспилотното возило го изработиле конструкторите на приватната уралскa инженерска компанија „Андроидна техника“ во соработка со Фондот за напредни истражувања.

Моделот „Маркер“ е полесна верзија на „Уран-9“ беспилотни разузнавачки возила за кои руската влада во 2021 соопшти дека ја формирала својата прва воена единица со ударни роботи.

„Уран-9“ Робот тенк

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 7 часа

Летно-зимско време…Кои се последиците од поместувањето на часовникот

Гостиварпред 9 часа

Кривична за измама против гостиварец, наплатил 1.800 евра да направи кујна ама не ја испорачал

Македонијапред 12 часа

Годинава ќе има дополнително олеснување на државната матура

Македонијапред 12 часа

Доделени годишните новинарски награди на Здружението на новинари на Македонија

Гостиварпред 14 часа

На Светскиот ден на театарот Гостиварски театар започна подготовка на нова претстава, комедија за бракот

Македонијапред 15 часа

Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

Гостиварпред 16 часа

Усмртена мечка на патот Тетово-Скопје, возачот повреден

Гостиварпред 17 часа

Неделна акција на полицијата за брзо возење-49 казни во Гостивар, 99 во Тетово

Вестипред 19 часа

Ќе ставам крај на војната во Украина за 24 часа, вети Трамп

Гостиварпред 7 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 3 дена

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 1 недела

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Гостиварпред 4 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 2 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Популарно изминативе 100 дена