Поврзи се со нас

Регион

Русија испрати уникатен брод на Месечината за да бара вода

Објавено

на

Првата руска меѓупланетарна станица „Луна 25“, по речиси 50 години, ноќеска во раните утрински часови беше лансирана од космодромот Восточни и треба да слета во регионот на Јужниот пол на Месечината на 21 август, соопшти компанијата „ Роскосмос“, пренесува Спутник.

„Го чекаме 21 август. Се надевам дека ќе дојде до прецизно слетување на Месечината“, изјави генералниот директор на „Роскосмос“ Јуриј Борисов, говорејќи по лансирањето.

Ракетата „Сојуз 2.1б“ беше лансирана од космодромот „Восточни“ во 2 часот и 11 минути по московско време.
По девет минути, горната етапа на ракетата „Фрегат“ со меѓупланетарната станица „Луна-25“ се одвои од третата етапа на ракетата и тргна во орбитата околу Земјата.

„Луна-25“ ќе биде првата станица што ќе слета во регионот на Јужниот пол на Месечината, кој има многу сложен терен. Претходните станици слетаа во екваторијалните зони. Главната цел на станицата е да ја испита лунарната почва за присуство на вода.

Втората етапа, по одвојувањето на горната етапа на ракетата од станицата, „Луна 25“ ќе лета до природниот сателит на Земјата, што ќе трае околу пет дена. Планирани се две корекции на маршрутата на летот на станицата: првата 1,5 ден по лансирањето, втората еден ден пред да влезе во орбитата околу Месечината.

Кога станицата ќе почне да сопира, ќе започне третата фаза – лет околу Месечината во кружна кружна орбита со висина од 100 километри, што ќе трае три дена .

Во четвртата етапа „Луна-25“ ќе се пресели во елипсовидна орбита за слетување со минимална височина од 18 километри. Конечно, откако ќе се направат пресметките, треба да има слетување во близина на јужниот пол на Месечината, што треба да се случи на 21 август. Се проценува дека станицата „Луна-25“ ќе биде активна една година.

Ова е прва мисија на Месечината во историјата на модерна Русија. Претходната советска станица „Луна 24“ беше лансирана во 1976 година. Потоа на Земјата беа донесени околу 170 грама лунарна почва.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 1 недела

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена