Поврзи се со нас

Вести

Руско МНР: Русија и САД објавија податоци за нуклеарното оружје што го поседуваат

Објавено

на

Руското Министерство за надворешни работи објави информации за вкупниот број на нуклеарни боеви глави и друго тешко оружје што Русија и САД ги поседуваат од 1 септември 2022 година, откако Москва и Вашингтон разменија податоци во рамки на Новиот СТАРТ договор, според веб-страницата на руското Министерство.

Информациите за вкупниот број на стратешко офанзивно оружје на Русија и САД беа дадени врз основа на известувањата предвидени во Новиот СТАРТ договор, кои страните ги разменија во септември 2022 година во согласност со точка 2 од Дел II во четвртиот дел од Протоколот од Договорот, соопшти Министерството.

Според документот, Русија има 540 распоредени интерконтинентални балистички ракети (ИЦБМ), балистички ракети кои се лансираат од подморница (СЛБМ) и тешки бомбардери, додека САД имаат 659 такви оружја.

Покрај тоа, Русија има 1.549 боеви глави распоредени на интерконтинентални балистички проектили, проектили кои се лансираат од подморници и нуклеарни боеви глави кои се распоредени на авиони, додека САД имаат 1.420 такви оружја.

Русија, исто така, има 759 нераспоредени фрлачи на интерконтинентални балистички проектили, нераспоредени лансери на проектили од подморница и нераспоредени тешки бомбардери, а САД пријавиле 800 такви лансери.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 10 минути

Лишен од слобода маж, за еден месец извршил 5 кражби во куќи во Гостивар

Вестипред 3 часа

Астероид синоќа мина близу Земјата

Македонијапред 4 часа

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 4 часа

Викенд временска прогноза

Гостиварпред 15 часа

Делови од Гостивар утре без струја по неколку часа

Занимливостипред 16 часа

Јадрото на Земјата речиси и не се врти

Гостиварпред 18 часа

„Ласкарци“ – Тензично на рочиштето за супервештачење, дофрлања и приговори

Македонијапред 19 часа

Најавена реконструкција на сите споменици од НОБ

Македонијапред 20 часа

ДСР со реакција: Дали некој од Владата го посетил претепаниот Ром, Ерсој?

Македонијапред 21 час

Алијансата за Албанците утре ќе го формира тимот за преговори за влез во Владата

Гостиварпред 22 часа

Во Гостивар презентирани можности за културни проекти финансирани од ЕУ

Македонијапред 23 часа

Мицкоски: Предупредував на ова, другата страна влегува во конфликт на ниво на студена војна

Гостиварпред 1 ден

Судењето за „Ласкарци“ продолжува со сослушување на вештаци кои го изготвија супервештачењето

Занимливостипред 5 дена

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Занимливостипред 2 недели

Како се прават најдобрите кубански цигари – Отмена арома на луксузот

Гостиварпред 1 недела

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Македонијапред 4 часа

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Што, како, каде?!пред 2 недели

Супер акција во продавниците на FLAIR во Гостивар и Тетово – „Плати 2 Земи 3“

Гостиварпред 1 недела

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Традицијата во Гостивар продолжува-Сучење на врвката за градскиот крст

Гостиварпред 1 недела

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес близу Тирана, почувствуван во Македонија

Гостиварпред 1 недела

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 2 недели

Повреден малолетник со остар предмет во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Апсење ноќеска во Гостивар, пронајдени 20 пакувања хероин и кокаин

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 4 недели

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 3 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 5 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена