Поврзи се со нас

Гостивар

Салија, Фејзули, Ливарека-говорници на настан во Гостивар посветен на лицата со попречености

Објавено

на

Кои се тешкотиите и пречките со кои лицата со попречености се соочуват секојдневно и како тие да се надминат. На оваа тема денес во Гостивар се одржа панел дискусија, што ја организираше Институтот за јавна политика „Арбен Џафери“.

Правата и потребите на лицата со посебни потреби ги има во законските одредби, но реалноста покажува дека институциите не водат доволно грижа за оваа категорија граѓани, ова беше една од поентите изнесена на настанот.

Како главни проблеми беа истакнати неможноста за вработување, манипулации од работодавачите и административните бариери.

„Овие лица не се институционализирани, доколку најдат работа, работодавачите ги лажат и манипулираат, а никој не ги штити. Немаат ни соодветни услови за движење низ јавниот простор. Елементарните услови значи, не им се исполнети. И она што сакам најмногу да го напоменам е што овие луѓе секоја година поминуваат низ малтретирање по институциите за да обновуваат документација. Мислам дека тоа е најпроблематично за оваа категорија луѓе“, рече  Небахат Ливарека, граѓански активист, една од говорниците на дискусијата.

Време е она што се ветува и што е пропишано со закон за првата на лицата со посебни потреби, да почне да се исполнува, подвлекоа учесниците, напоменувајќи дека ништо не значат зборовите ставени само на хартија.

Институтот за јавна политика „Арбен Џафери“, кој во своите анализи нотира дека во земјава не се работи доволно за видливоста и обезбедувањето услови за лицата со попречености.

Освен активистката Ливарека, на панел дискусијата свои обраќања имаа и претседателите на Здруженија на лица со посебни потреби и на слепи лица од Гостивар, Шпенди Салија и Џеват Фејзули.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Занимливостипред 2 часа

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Гостиварпред 4 часа

Жител на Топлица пријавил напад од соселанец

Македонијапред 5 часа

Нова цена на бензините од полноќ, дизелот без промена

Гостиварпред 6 часа

Тридневни податоци: Во земјава 889 нови позитивни на корона, во Гостивар 29

Гостиварпред 7 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Македонијапред 8 часа

Македонско-бугарската комисија усвои препораки за заедничко чествување на личности од средниот век

Гостиварпред 11 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 12 часа

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 13 часа

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 1 ден

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 1 ден

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 1 ден

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Македонијапред 1 ден

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од партијата гласа за промена на Уставот

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 6 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 1 недела

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 1 недела

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 7 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Salija, Fejzuli, Livareka – folës në ngjarje në Gostivarv kushtuar personave me aftësi të kufizuara

Објавено

на

Cilat janë vështirësitë dhe pengesat me të cilat përballen çdo ditë personat me aftësi të kufizuar dhe si mund të kapërcehen ato? Paneli me këtë temë është mbajtur sot në Gostivar, i organizuar nga Instituti për Politika Publike “Arben Xhaferi”.

Të drejtat dhe nevojat e personave me nevoja të veçanta janë në dispozitat ligjore, por realiteti tregon se institucionet nuk kujdesen sa duhet për këtë kategori të qytetarëve, kjo ishte një nga pikat e prezantuara në këtë aktivitet.

Problemet kryesore ishin pamundësia për të gjetur punë, manipulimet nga punëdhënësit dhe barrierat administrative.

“Këta njerëz nuk janë të institucionalizuar, nëse gjejnë punë, punëdhënësit i gënjejnë dhe i manipulojnë dhe askush nuk i mbron. Ata nuk kanë as kushte adekuate për lëvizje nëpër hapësira publike. Prandaj, kushtet elementare nuk janë plotësuar. Dhe ajo që dua të përmend më shumë është se këta persona kalojnë çdo vit maltretime nëpër institucione për të rinovuar dokumentacionin. Mendoj se kjo është më problematika për këtë kategori njerëzish”, tha Nebahat Livareka, aktiviste civile dhe një nga folësit në diskutim.

Është koha që ajo që premtohet dhe parashikon ligji për të drejtat e personave me aftësi të kufizuar të fillojë të realizohet, nënvizuan të pranishmit, duke theksuar se fjalët e hedhura vetëm në letër nuk nënkuptojnë asgjë.

Instituti për Politika Publike “Arben Xhaferi”, i cili në analizën e tij vëren se në vend nuk po punohet mjaftueshëm për dukshmërinë dhe sigurimin e kushteve për personat me aftësi të kufizuara.

Në panel, përveç aktivistes Livareka, folën edhe kryetarët e Shoqatave të Personave me Aftësi të Kufizuara dhe të Verbërve nga Gostivari, Shpendi Salija dhe Xhevat Fejzuli.

Популарно изминативе 100 дена