Поврзи се со нас

Гостивар

Салија, Фејзули, Ливарека-говорници на настан во Гостивар посветен на лицата со попречености

Објавено

на

  • Shqip

Кои се тешкотиите и пречките со кои лицата со попречености се соочуват секојдневно и како тие да се надминат. На оваа тема денес во Гостивар се одржа панел дискусија, што ја организираше Институтот за јавна политика „Арбен Џафери“.

Правата и потребите на лицата со посебни потреби ги има во законските одредби, но реалноста покажува дека институциите не водат доволно грижа за оваа категорија граѓани, ова беше една од поентите изнесена на настанот.

Како главни проблеми беа истакнати неможноста за вработување, манипулации од работодавачите и административните бариери.

„Овие лица не се институционализирани, доколку најдат работа, работодавачите ги лажат и манипулираат, а никој не ги штити. Немаат ни соодветни услови за движење низ јавниот простор. Елементарните услови значи, не им се исполнети. И она што сакам најмногу да го напоменам е што овие луѓе секоја година поминуваат низ малтретирање по институциите за да обновуваат документација. Мислам дека тоа е најпроблематично за оваа категорија луѓе“, рече  Небахат Ливарека, граѓански активист, една од говорниците на дискусијата.

Време е она што се ветува и што е пропишано со закон за првата на лицата со посебни потреби, да почне да се исполнува, подвлекоа учесниците, напоменувајќи дека ништо не значат зборовите ставени само на хартија.

Институтот за јавна политика „Арбен Џафери“, кој во своите анализи нотира дека во земјава не се работи доволно за видливоста и обезбедувањето услови за лицата со попречености.

Освен активистката Ливарека, на панел дискусијата свои обраќања имаа и претседателите на Здруженија на лица со посебни потреби и на слепи лица од Гостивар, Шпенди Салија и Џеват Фејзули.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

АНКЕТА

По кој модел на настава треба да започне второто полугодие во училиштата?

Резултати од анкетата

Advertisement
Advertisement
D’Reamers
Гостиварпред 6 часа

„Да исчезне се“ нова песна и спот на D’Reamers

Македонијапред 7 часа

Официјално: Од 1 февруари децата се враќаат во училишните клупи

Македонијапред 7 часа

Донесена одлука за кратење на изолацијата, еве ги новите правила

Технологијапред 8 часа

Следниот Wi-Fi може да биде четири пати побрз

Македонијапред 9 часа

Секој трет од тестираните позитивен, нови 2019 случаи на ковид во земјава

Македонијапред 11 часа

Второ полугодие да почне со физичко присуство, препорача Комисијата за заразни болести

Гостиварпред 11 часа

Долга листа од над 9.500 невработени во Гостивар

Македонијапред 12 часа

До крајот на неделава одлука за наставата во второто полугодие

Гостиварпред 13 часа

Наредните денови раст на температурите, во сабота северен ветер и снег

Гостиварпред 13 часа

Чегранец пријавил дека бил нападнат од својот брат

Македонијапред 13 часа

Македонската армија рангираната на 134 место од 140 земји во светот

Гостиварпред 14 часа

Паднал и тешко се повредил при скијање во Маврово

Вестипред 15 часа

Нови препораки за патување во земјите од ЕУ во текот на пандемијата

Македонијапред 2 недели

Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

Гостиварпред 1 недела

Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

Вестипред 2 недели

Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

Гостиварпред 1 недела

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Гостиварпред 2 недели

Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

Гостиварпред 5 дена

Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

Гостиварпред 2 недели

Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

Гостиварпред 5 дена

Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

Гостиварпред 1 недела

Општина Гостивар објави оглас за финансирање на проекти

Вестипред 1 недела

Православен празник Водокрст (Водопост)

Гостиварпред 2 недели

Под истрага 52 годишник од Гостивар фатен со 4,5 кг. хероин

Занимливостипред 6 дена

НАУЧНИЦИТЕ ПОТВРДИЈА: Душата постои и таа е бесмртна

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

Македонијапред 1 месец

Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

Локални избори 2021пред 4 месеци

Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

Спортпред 5 месеци

КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

Спортпред 8 месеци

ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

Гостиварпред 8 месеци

Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

Гостиварпред 8 месеци

Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

Гостиварпред 9 месеци

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Гостиварпред 9 месеци

Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

Гостиварпред 12 месеци

На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

Гостиварпред 1 година

Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена