Поврзи се со нас

Занимливости

Само една недела одмор од социјалните мрежи ја намалува депресијата и анксиозноста

Објавено

на

  Луѓето кои седум дена се одморале од платформите како ТикТок, Инстаграм, Твитер и Фејсбук пријавиле дека се чувствуваат подобро, покажало истражување на Универзитетот Бат во Велика Британија.

  Научниците ги поделиле 154-те испитаници на возраст од 18 до 72 години во две групи – од кои на едната и бил овозможен пристап до социјалните мрежи, а на другата не.

  Испитаниците пред истражувањето во просек користеле социјални мрежи, осум часа неделно.

  Користејќи три теста, научниците го процениле нивното ниво на анксиозност и депресија, како и доброто расположение. Од нив било побарано да ја рангираат својата согласност со изјавите како “Се чувствувам оптимистично во поглед на иднината“

  За да ја измерат депресијата, на учесниците во истражувањето им биле поставувани прашања, вклучувајќи “колку често во текот на последните две недели биле вознемирени поради малиот интерес или задоволства во објавувањето работи“.

  Анксиозноста е следена со помош на скала на општо анксиозно нарушување, која утврдува колку често лицето го мачи чувство на нервоза или е “на работ“ или не може да престане да се грижи.

  Кај оние кои земале еднонеделна пауза од социјалните мрежи се видело дека нивното добро расположение се искачило од просекот од 46 на 55,93 на Ворвик-Единбург скалата на ментална благосостојба.

  Нивоата на депресија во оваа група паднале од 7,46 на 4,84 на Прашалникот за здравјето на пациентите, додека , додека анксиозноста паднала од 6,92 на 5,94 на скалата.

  Главниот автор на истражувањето, д-р Џеф Ламберт вели дека овие резултати укажуваат на умерено подобрување на депресијата и благосостојбата и скромно подобрување на анксиозната состојба.

  “Многу наши испитаници информираа за позитивни ефекти од исклучувањето од социјалните мрежи низ подобро расположение и помала анксиозност. Тоа сугерира дека дури и мала пауза, може да има влијание. Секако, социјалните мрежи се дел од животот и за многу луѓе се неизоставен дел од она кои се и како комуницираат со другите. Но, ако секоја недела минувате часови листајќи и чувствувате дека тоа негативно влијае на вас, можеби е важно да го намалите времето на мрежите за да видите дали тоа ќе помогне“, објаснува д-р Ламберт.

  “Одморот“ од социјалните мрежи би можел да стане дел од пакетот клинички препораки за помош на луѓето во управување со сопственото ментално здравје, велат истражувачите чија студија е објавена во списанието Cyberpsychology, Behavior and Social Networking.

   

  Во соработка со Е наука

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 1 час

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 3 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 3 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 3 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 5 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 7 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 8 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 9 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 20 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 23 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 1 ден

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 1 ден

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 1 ден

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена