Поврзи се со нас

Македонија

Се очекуваат одлуки за нови мерки, во земјава активни 8.398 ковид случаи

Објавено

на

Комисијата за заразни болести денеска на редовниот состанок околу состојбата со коронавирусот се очекува да расправа и за новата мутација на вирусот наречена „Омикрон“. На седница на Владата, пак, утре треба да се одлучува за новата предложена мерка за финансиска стимулација на матичните лекари доколку бројот на нивните вакцинирани пациенти против Ковид-19 надмине 70 проценти. По вчера регистрираните 333 новозаразени во државава сега се активни 8.398 ковид случаи.

– Во однос на новиот сој на Ковид-19 сега е се уште рано да се каже точно, станува збор за нова мутација на вирусот „Омикрон“ која има бројни мутации посебно во делот на спајкот и сега тука е сомнежот дека можно е да е потрансмисибилен отколку сите досегашни мутации. Меѓутоа, ние имавме и многу други мутации кои не се проширија досега. Имаше и други сценарија – делта сојот кој навистина секаде се прошири. Ќе ги разгледуваме сите овие работи во понеделник на состанок на Комисијата за заразни болести, изјави за медиумите викендот ресорниот министер Венко Филипче.

Светската здравствена организација (СЗО) во петокот го идентификуваше новиот сој Б.1.1.529, пронајден во Јужна Африка, го именува со грчката буква омикрон и го класифицираше како загрижувачки и високо пренослив.

Во образложение за новата мерка, министерот Филипче рече дека овој предлог е резултат на истражување и оти целата идеја е матичните лекари да бидат финансиски стимулирани со по 30 денари по пацинет, кога ќе надминат 70 проценти на вакцинација од вкупниот број на прикрепени пациенти кој се запишани кај нив. На последната владина седница беше одлучно да се побараат дополнителни анализи за предлозите со кои се предвидуваше да се бара задолжителна вакцинација или ПЦР тест за одење на работа.

– Свесен сум дека овие се едни од најтешките мерки поради што допираат во една сфера во која досега не сме имале мерки, а тоа се работните односи, работното место, меѓутоа заклучивме дека треба дополнително да истражиме и да видиме дали ќе има некои слични мерки кои нема да бидат толку сериозни, да загрозуваат нечие работно место а од друга страна ќе бидат стимулација за вакцинација и во таа смисла работевме интензивно, посочи Филипче.

Последните податоци објавени од Министерството за здравство, покажуваат  дека заклучно со 26 ноември во државава вкупно се вакцинирани 828 770 граѓани, ревакцинирани се 794 666, а трета доза примиле 70 937 граѓани.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 215 009, на оздравени пациенти е 199 064, а на починати е 7.547. Од активните  8.398 случаи, најмногу се во Скопје – 3941, по што следат Битола – 668, Прилеп – 425, Велес – 340 и Кавадарци – 306.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 10 часа

Собранието изгласа продолжување на кризните состојби

Здравје и убавинапред 11 часа

Маски од круша за нега на кожата и косата

Гостиварпред 14 часа

Ново противпожарно возило доделено на ТППЕ во Гостивар

Гостиварпред 15 часа

Гостивар ќе бара владини субвенции за струја за училиштата и градинките

Вестипред 15 часа

Путин по прогласувањето на четирите територии за дел од Русија: „Тоа го сакаа милиони луѓе, тие сега се засекогаш граѓани на Русија“

Македонијапред 16 часа

Од полноќ поскапуваат бензините

Гостиварпред 17 часа

Приведен гостиварец кој нарушил јавен ред и мир

Гостиварпред 18 часа

Совет Гостивар: Дебата за Планот за вработување во општината и буџетските пари

Гостиварпред 18 часа

Физички напад во Гостивар поради имот

Гостиварпред 19 часа

Оштетен доводен канал во близина на ХЕЦ Врбен, вода се излева од каналот

Културапред 21 час

Промоција на новото книжевно дело на Александар Михајловиќ во Гостивар

Македонијапред 22 часа

Викенд временска прогноза

Вестипред 23 часа

Православен празник посветен на Светите Вера, Надеж и Љубов

Гостиварпред 2 дена

ВМРО ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Гостиварпред 1 недела

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 2 недели

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 2 недели

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 1 недела

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Спортпред 2 недели

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Гостиварпред 2 недели

„Светлината на светот“, нова книга на гостиварецот Михајловиќ

Гостиварпред 2 недели

Обвинителството за синоќешниот случај во Гостивар – Пронајден е пиштол, се проверуваат снимки од камери…

Гостиварпред 1 недела

Ресурсен центар Гостивар: Пријавување на социјално загрозени кои имаат потреба од бесплатна нега и грижа

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 2 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 5 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Priten vendime për masa të reja, në vend 8.398 kovid raste aktive

Објавено

на

Komisioni për sëmundje ngjitëse sot në mbledhjen e rregullt rreth gjendjes së korona visusit pritet të diskutohet edhe për mutacionin e ri të virusit të quajtur “Omikron”. Në seancën e qeverisë, nesër duhet të vendoset për masën e re të propozuar për stimulim financiar të mjekëve amë nëqoftëse numri i pacientëve të tyre të vaksinuar kundër Kovid-19 tejkalon 70 përqind. Pas 333 të regjistruarve të djeshëm të infektuar në shtetin tonë tash janë ajtiv 8.398 kovid raste.

– Sa i përket llojit të ri të Kovid-19 tash është ende herët të thuhet saktë, bëhet fjalë për mutacion të ri të virusit “Omikron” e cila ka muatcione të numërta sidomos në pjesën e thumbës dhe tani këtu është dyshimi se është e mundshme të jеnë më të transmetueshme sesa të gjitha muatcionet e deri tanishme. Megjithatë, ne kishim edhe shumë mutacione të tjera të cilat nuk u përhapën deri tash. Kishte edhe skenare të tjera- lloji delta që me të vërtetë u përhap gjithkund. Të gjithë këto punë do t’i rishqyrtojmë të hënën në mbledhje të Komisionit për sëmundje ngjitëse, deklaroi për mediumet për vikend ministri i resorit Venko Filipçe.

Organizata shëndetësore botërore (OSHB) të premten e identifikoi llojin B.1.1.529, të gjetur në Afrikën Jugore, e emërtoi me shkronjën greke omikron dhe e klasifikoi si shqetësues dhe me transmetim të lartë.

Në arsyetim për masën e re, ministri Filipçe tha se ky propozim është rezultat i hulumtimit dhe se e gjithë ideja është mjekët amë të jenë financiarisht të stimuluar me nga 30 denarë për pacient, kur do ta tejkalojnë 70 përqind të vaksinimit nga numri i përgjithshëm i pacientëve të bashkangjitur të cilët janë të shënuar tek to. Në seancën e fundit qeveritare ishte e vendosur që të kërkohen analiza plotësuese për propozimet me të cilët parashikohej të kërkohet vaksinim i detyrueshëm ose PCR test për shkuarje në punë.

– Jam i vetëdijshëm se këto janë një nga masat më të vështira sepse prekin një fushë në të cilën nuk kemi pasur masa deri më tani, ajo është marrëdhënia e punës, vendi i punës, por kemi arritur në përfundimin se duhet të hulumtojmë më tej dhe të shohim nëse do të ketë masa të ngjashme që nuk do të jenë aq serioze, të rrezikonjë punën e dikujt kurse në anën tjetër do të jetë nxitje për vaksinim dhe në këtë kuptim kemi punuar intensivisht, theksoi Filipçe.

Të dhënat e fundit të publikuara nga Ministria e Shëndetësisë, tregojnë se deri më 26 nëntor në vend janë vaksinuar gjithsej 828.770 qytetarë, janë rivaksinuar 794.666, dhe një dozë të tretë kanë marrë 70.937 qytetarë.

Numri i përgjithshëm i të diagnostikuarve me KOVID në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 215 009, të shëruar 199 064, dhe të vdekur 7 547. Nga 8.398 raste aktive, shumica janë në Shkup – 3941, më pas në Manastir – 668, Prilep – 425, Veles – 340 dhe Kavadar – 306.

Популарно изминативе 100 дена