Поврзи се со нас

Занимливости

Седум интересни факти за чадорите

Објавено

на

Кога надвор врне, нашиот верен придружник е скромен чадор. Покрај тоа што чадорот е неопходен додаток и често се користи, постојат и неколку помалку познати факти за овој практичен предмет. Ова се 7 интересни факти за чадорите кои сигурно не сте ги знаеле.

Чадорот го измислиле Кинезите

Како и многу други пронајдоци, чадорот е кинески изум. Кинезите први направиле купола од ткаенина, претходник на денешните чадори. Во историските извори е запишано дека тоа се случило во првиот век, поточно во 21-та година од нашата ера. Древните кинески владетели се возеле во коли, на врвот со еден вид навлака за кочија, која била во облик на купола и била направена од ткаенина. Благодарение на Патот на свилата, чадорот се проби од Кина до Кореја и Јапонија, а потоа до другите делови на Азија и Европа.

Терминот чадор е поврзан со Сонцето, а не со дождот

Колку и да звучи нелогично, чадорот е име што всушност не потекнува од зборот дожд, туку може да се тврди дека е поврзано со зборот Сонце. Името чадор (ambrela, amrel) потекнува од латинскиот збор „umbra“ што значи „сенка, сенка“. Набргу откако овој збор беше прифатен во многу европски јазици, неговото првобитно значење беше променето – од нешто што штити од сонце во нешто што штити од дожд.

Необични чадори кои ја менуваат бојата

Денес, можете да најдете чадори во различни форми, бои и дезени, од класични до необично дизајнирани чадори. Дури и ако сакате чадор кој постојано ја менува својата боја, можете лесно да го најдете. За да се развеселите во мрачните врнежливи денови, набавете чадор што ја менува бојата. Бројни брендови произведуваат чадори со оваа посебна карактеристика.

Дали некогаш сте слушнале и за чадори наопаку? Секој чадор е практичен, но превртените чадори се најпрактични. Тие се превиткуваат во спротивна насока од обичните чадори, така што делот што бил изложен на дожд може да се спакува така што капките што паднале врз него да не можат да течат. Можете да го спакувате овој чадор и да го носите каде било, без да морате да го оставите да се исуши.

Најпознатиот чадор на светот

Доколку сте љубител на филмови, сигурно веќе знаете дека постои црн летечки чадор со чија помош можете и самите да летате. Тоа е најпознатиот чадор на светот, а сето тоа поради магичната и единствена англиска дадилка Мери Попинс, хероина на Дизни која е препознатлива по нејзината капа и летечкиот чадор. Каде и да одеше, Мери со себе го носеше својот магичен чадор.

На свеченото отворање на Олимписките игри во Лондон во 2012 година, групата Мери Попинс во еден дел  од својот настап изведе неверојатна визуелно-сценска изведба кога нејзините членови се спуштија на стадионот со летечки чадори, погледнете.

Порано само жените носеле чадори

Чадорите некогаш биле важен симбол на женственоста и биле користени исклучиво од жените. Општо земено, чадорите често се поврзуваат со богатство и висока мода.

Во многу древни култури, мажите кои носеле чадори се сметале за феминизирани. Меѓутоа, во средината на 18 век, врската помеѓу феминизмот и чадорите се олабави, откако во јавноста беше забележано дека чадорот го носел управителот на еден од многуте озлогласени азилум за проститутки, познат и како „пералници Магдалена“. Овие католички домови за превоспитување на блудниците постоеле низ Ирска два века. Последниот од нив беше затворен во 1996 година.

Чадорите можат да бидат смртоносни: Дали сте слушнале за бугарскиот чадор?

На 7 септември 1978 година, бугарскиот дисидент, писател и публицист Георги Марков беше убиен со чадор на мостот Вестерло во Лондон. Тој чадор имал скриен пневматски механизам кој испалувал пелети со силниот отров рицин. По четири дена Марков починал во болница, а причината за неговата смрт била откриена дури на обдукцијата, кога во ногата била пронајдена отровна пелета испукана од чадорот на убиецот.

Жртва на неуспешен обид за атентат беше и друг бугарски дисидент, новинарот Владимир Костовист, кој беше застрелан во грбот од чадор во париското метро, ​​но благодарение на среќните околности и навременото отстранување на куршумот од телото на Костов, Бугаринот успеа за да преживее.

Се верува дека овие атентати ги организирала бугарската тајна служба. Денес овој тип на чадор е познат како „бугарски чадор“.

Чадори како заштита од куршуми

Очигледно, чадорите можат да ве заштитат од дожд, сонце или што било друго што паѓа од небо (снег, град…). Сепак, поранешниот француски претседател Никола Саркози ја подигна целата работа на следното ниво и плати 10.000 фунти за чадор што ќе го заштити од потенцијалните напаѓачи. Овој специјален чадор е дизајниран така што може да ја ублажи брзината и силата на куршумот, но и да го заштити сопственикот од напади со ножеви и кучиња. Чадорот отпорен на куршуми е направен од материјали што се користат за правење болиди и вселенски летала во Формула 1.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена