Поврзи се со нас

Македонија

Септември удира по семејниот буџет! Еве колку чини опремувањето на ученик

Објавено

на

Новата учебна година е пред самиот почеток и подготовките за на училиште се веќе почнати. Секој септември носи значителен трошок за семејствата кои имаат ученици, со оглед дека треба да се обезбедат тетратки, прибори, боички, фломастери, блокови, во голем дел и нови ранци.

Gostivarpress.mk направи обиколка во книжарниците и неколку поголеми маркети низ Гостивар кои продаваат школски материјал, за да ги увидиме цените и понудите.

Цената на училишните чанти се движи од 700 денари па се до 6.000 денари, во зависност од големината, квалитетот и слично. Школските несесери коишто се празни се продаваат од 100 до 1.000 денари, додека цените на полните несесери со моливи, гуми и боички почнуваат од 220 денари, па се до 2.000 денари. Тетратките А5 формат се со цена од 12 денари до 70 денари, а тетратките А4 формат се движат од 40 денари до 150 денари. Фломастерите и дрвените боички се со цена од 70 до 100 денари. Моливите, гумите и острилките се движат од 10 денари нагоре.

Трговците велат дека цената на целиот школски прибор пред се‘ зависи од неговиот квалитет и бренд. Во книжарниците може да се најдат поевтини материјали, но и такви кои се доста поскапи. Родителите купуваат според своите можности, но се согласни дека стартот на учебната година го тенчи домашниот буџет, од кој мора да издвојат значителна сума за опремување на своите деца.

Први септември е особено возбудлив за првачињата, кои ќе направат сефте на училишните клупи. За првиот свечен ден во училиште, како по непишано правило, родителите купуваат и нова облека, што е дополнителен финансиски товар. Грубите пресметки покажаа дека за почетокот на едно прваче на училиште, родителите треба да одвојат околу 3.000 денари само за школски материјали.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 11 часа

МОН: Наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк може да се подигнуваат и во сабота

Гостиварпред 12 часа

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Македонијапред 14 часа

Ангелов: На територијата на НП „Маврово“ има 160 до 180 мечки, а според одредени норми треба да се 70

Гостиварпред 16 часа

Жени претприемачки од Гостивар се едуцираа за креирање бизнис идеи и иновации

Гостиварпред 17 часа

48 годишник задржан во ПС Гостивар поради напад врз партнерката

Македонијапред 17 часа

Од денеска укината делумната забрана за движење во шуми

Гостиварпред 19 часа

Жител на Врапчиште пријавил соселанец за напад со остар предмет

Гостиварпред 20 часа

Во Општина Гостивар 69 нови вработувања во 2024-та година, Советот го усвои планот

Спортпред 21 час

Заврши Светското шаховско првенство во Струга, петто место за „Македонија Алкалоид“

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена