Поврзи се со нас

Гостивар

Сезона на грип, во Гостивар пријавени 16 случаи минатата недела

Објавено

на

Во периодот од 8 до 14 ноември во земјава пријавени се 97 случаи на заболени од грип, што е зголемување од 51,6% во споредба со претходната недела и околу четири пати повеќе од минатата сезона, стои во Извештајот на Институтот за јавно здравје.

Заразените се регистрирани во Дебар – 50, Гостивар – 16, Охрид – 13, Тетово – 8, Кавадарци – 6 и Прилеп – 4. Во однос на возрасната група, 42 лица се од 15-64 години, 27 се деца до 4 годишна возраст, 25 лица се пријавени од 5-14 години и 3 лица од возрасната група над 65 години.

Збирно, од почетокот на сезоната во земјава, пријавени се 263 случаи на грип.

„Вакцинацијата против сезонски грип е најдобра заштита од ова заболување, затоа Институтот за јавно здравје дава препорака за целото население, особено за лица со хронични заболувања и лица со состојби на намален имунитет, да се обратат до најблискиот Центар за јавно здравје или Подрачна единица за да добијат подетални информации за вакцинацијата против сезонски грип.“, наведува ИЈЗ.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 5 минути

Петти ден потрага по Вања, вклучени стотици полицајци, прегледани 50 камери, сослушани 10-тина лица

Вестипред 39 минути

ФЛЕШ ВЕСТ| ЦУК: Патот до Галичник исчистен и прооден

Вестипред 1 час

Земјата денес може да биде погодена од геомагнетна бура

Македонијапред 2 часа

Мухамед Зеќири казнет со 2,5 години затвор

Македонијапред 3 часа

Светски ден за борба против СИДА, годинава во земјава 46 нови случаи

Македонијапред 4 часа

Лавров: Луѓето во Македонија имаат целосно право да бидат еднакви во сите активности на нашиот заеднички континент

Гостиварпред 5 часа

Голомразица и ризик од одрони на патиштата кон Стража, Маврово и по долината на Радика, апел за особена внимателност

Македонијапред 7 часа

Проверете го броилото да се осигурате дали имате дневна евтина струја

Гостиварпред 8 часа

Викенд временска прогноза

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 1 недела

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 4 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 7 дена

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Sezonë e gripit, në Gostivar të paraqitur 16 raste javën e kaluar

Објавено

на

Sipas raportit të Institutit të Shëndetit Publik, në periudhën 8-14 nëntor në vend janë raportuar 97 raste me grip, që është një rritje prej 51,6% krahasuar me javën e kaluar dhe rreth katër herë më shumë se sezoni i kaluar. .

Të infektuarit janë regjistruar në Dibër – 50, Gostivar – 16, Ohër – 13, Tetovë – 8, Kavadar – 6 dhe Prilep – 4. Sa i përket grupmoshës, 42 persona janë nga 15-64 vjeç, 27 janë fëmijë deri në 4 vjet. të moshës , janë regjistruar 25 persona nga 5-14 vjeç dhe 3 persona nga grupmosha mbi 65 vjeç.

Në total, që nga fillimi i sezonit në vend janë regjistruar 263 raste me grip.

“Vaksina kundër gripit sezonal është mbrojtja më e mirë ndaj kësaj sëmundjeje, ndaj Instituti i Shëndetit Publik rekomandon për të gjithë popullatën, veçanërisht për personat me sëmundje kronike dhe personat me imunitet të reduktuar, të kontaktojnë Qendrën e Shëndetit Publik ose Njësinë Rajonale më të afërt për të marrë informacion më të detajuar për vaksinimin e gripit sezonal.”, theksojnë nga ISHP.

 

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена