Поврзи се со нас

Гостивар

Сезона на грип, во Гостивар пријавени 16 случаи минатата недела

Објавено

на

Во периодот од 8 до 14 ноември во земјава пријавени се 97 случаи на заболени од грип, што е зголемување од 51,6% во споредба со претходната недела и околу четири пати повеќе од минатата сезона, стои во Извештајот на Институтот за јавно здравје.

Заразените се регистрирани во Дебар – 50, Гостивар – 16, Охрид – 13, Тетово – 8, Кавадарци – 6 и Прилеп – 4. Во однос на возрасната група, 42 лица се од 15-64 години, 27 се деца до 4 годишна возраст, 25 лица се пријавени од 5-14 години и 3 лица од возрасната група над 65 години.

Збирно, од почетокот на сезоната во земјава, пријавени се 263 случаи на грип.

„Вакцинацијата против сезонски грип е најдобра заштита од ова заболување, затоа Институтот за јавно здравје дава препорака за целото население, особено за лица со хронични заболувања и лица со состојби на намален имунитет, да се обратат до најблискиот Центар за јавно здравје или Подрачна единица за да добијат подетални информации за вакцинацијата против сезонски грип.“, наведува ИЈЗ.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 48 минути

Од денес стапува во сила одлуката за намалување и замрзнување на цените на тоалетната хартија, влошките…

Гостиварпред 2 часа

При заплена на 4 килограми марихуана приведени лица од Гостивар и од Битола

Гостиварпред 3 часа

Утрово најстудено во Лазарополе, попладне се очекува дожд

Вестипред 16 часа

AccuWeather објави голема прогноза за пролетта: Еве што се очекува за нашиот дел од Европа, некои се загрижени

Македонијапред 19 часа

Протест на машинскиот и извршниот персонал на МЖ Транспорт, најавена блокада на железничкиот сообраќај

Гостиварпред 20 часа

Во вторник старт на изградбата на автопатот Тетово-Гостивар, посебен сообраќаен режим поради свеченоста

Гостиварпред 23 часа

Инцидент во модуларната болница во Гостивар, жена се заканувала на персоналот

Македонијапред 24 часа

Струјата во второто полугодие лани поскапела за 12,6 %

Гостиварпред 1 ден

Приведена жена во ПС Гостивар: Го нападнала сопругот, се заканувала на синот

Гостиварпред 2 недели

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 4 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 1 недела

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 4 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 4 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Sezonë e gripit, në Gostivar të paraqitur 16 raste javën e kaluar

Објавено

на

Sipas raportit të Institutit të Shëndetit Publik, në periudhën 8-14 nëntor në vend janë raportuar 97 raste me grip, që është një rritje prej 51,6% krahasuar me javën e kaluar dhe rreth katër herë më shumë se sezoni i kaluar. .

Të infektuarit janë regjistruar në Dibër – 50, Gostivar – 16, Ohër – 13, Tetovë – 8, Kavadar – 6 dhe Prilep – 4. Sa i përket grupmoshës, 42 persona janë nga 15-64 vjeç, 27 janë fëmijë deri në 4 vjet. të moshës , janë regjistruar 25 persona nga 5-14 vjeç dhe 3 persona nga grupmosha mbi 65 vjeç.

Në total, që nga fillimi i sezonit në vend janë regjistruar 263 raste me grip.

“Vaksina kundër gripit sezonal është mbrojtja më e mirë ndaj kësaj sëmundjeje, ndaj Instituti i Shëndetit Publik rekomandon për të gjithë popullatën, veçanërisht për personat me sëmundje kronike dhe personat me imunitet të reduktuar, të kontaktojnë Qendrën e Shëndetit Publik ose Njësinë Rajonale më të afërt për të marrë informacion më të detajuar për vaksinimin e gripit sezonal.”, theksojnë nga ISHP.

 

Популарно изминативе 100 дена