Поврзи се со нас

Спорт

Шортс со 33 поени ја предводеше македонската репрезентација до победа над Данска

Објавено

на

Македонската кошаркарска репрезентација вечерва ја совлада Данска со 74:71 по продолжение од пет минути. По 40 минути резултатот беше нерешен 64:64.

Најдобар играч на средбата во Гевгелија беше Американецот со македонски пасош Ти-Џеј Шортс. На неговото конто отидоа 33 поени, шест асистенции и три скока.

Покрај Шортс, двоцифрен број поени во победничкиот состав постигнаа и Стојан Ѓуровски – 11 и Војдан Стојановски – 10.

Кај гостите се истакна Дарбо со 21 поен, но и промашен шут за три поени во последните секунди од продолжението.

„Црвено-жолтите“ бодрени од навивачите кои до последно место ја исполнија салата „26 Април“ ја запишаа четвртата победа во исто толку натпревари во претквалификациите за Евробаскет 2025.

На првиот денешен меч од Д-групата, Словачка како гостин ја победи Норвешка со 68:56.

По четири кола, Македонците се први на табелата со осум бодови, Норвешка и Словачка имаат по шест, Данците се последни со четири бода.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 6 дена

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена