Поврзи се со нас

Вести

Што е нуклеарна енергија и кој си игра со Казахстан?

Објавено

на

  Нуклеарната енергија е позната и како атомска енергија. Се добива со нуклеарни реакции, односно станува збор за енергија што се создава во самиот атом. Во секој атом има два типа на честички наречени неутрони и протони, како и електрони кои постојано се движат околу нив, обезбедувајќи баланс помеѓу позитивниот и негативниот полнеж. За да генерирате електрична енергија од енергијата на атомот, најпрвин мора да ја ослободите од атомското јадро. Ова може да се направи со нуклеарна фузија или нуклеарна фисија. Односно, соединување или разделба на атомското јадро. Нуклеарната фисија се користи во нуклеарните централи како процес на производство на електрична енергија.

  Оваа енергија не е корисна само за производство на електрична енергија, туку има и други области како што се медицината, индустријата или оружјето, за кои нуклеарната енергија е многу важна суровина.

  Количината на енергија што може да се добие со овие процеси е многу поголема од која било друга.

  Може да се каже дека во оваа област, мала количина е способна да обезбеди многу енергија. Да се ​​даде пример и подобро да се разбере, количината на енергија што може да ја произведе килограм ураниум е еднаква на онаа што би произвела 200 тони јаглен.

  Како што можете да видите, разликата помеѓу производството на електрична енергија е импресивна. Ова ја прави една од најевтините енергии, но со одредени ризици кои мора да се земат предвид.

  Веќе не е опасен само отпадот што ја загадува водата и земјиштето. Ако во сопствениот двор имате скапоцена суровина (Ураниум) ништо не треба да ве изненади…

  Кој си игра со Казахстан?

  Што се крие зад граѓанската непослушност и нередите во Казахстан? Зошто одеднаш на згрозување на целата светска јавност се случува крвопролевање по улиците на државата која беше синоним за социјален мир, балансиран спој на тоталитарна власт и пазарна економија базирана на енергенсите…Зошто Русија и САД веднаш заземаа спротивставени страни за состојбата во Казахстан?

  Веќе е очигледно дека некој удира врз најефикасното гориво – нуклеарното и тоа во време кога беснее светска криза во снабдувањето со нафта, природен гас, јаглен и струја.

  Казахстан е светски енергетски џин! Гасот и нафтата се само предигра, иако ги има во изобилство. Казахстанската државна рударска компанија „Казатом пром“ годишно произведува нуклеарно гориво кое задоволува до 25% од потребите на сите нуклеарни централи и постројки на светот!!! Кризата во Казахстан може да ја направи најголемата нуклеарна катастрофа на планетата земја! Како?

  Ако падне најголемиот доставач на ураниум на светскиот пазар цените на сите енергенси ќе се вивнат во небо, а директен удар ќе доживеат и богатите нации кои добиваат електрична енергија од нивните нуклеарни централи… (знаете ли дека на пример само Њујорк со струја го хранат 5 нуклеарни централи?)

  Дали државниот удар во Казахстан во суштина веројатно е борба за компанијата што држи најголеми резерви ураниум на свет, четвртина од светскиот пазар на нуклеарно гориво и годишно носи прилив поголем од една милијарда долари (според последните берзански цени од 100.000 долари за тон ураниум)???

  Во соработка со Е наука

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  АНКЕТА

  По кој модел на настава треба да започне второто полугодие во училиштата?

  Резултати од анкетата

  Advertisement
  Advertisement
  Вестипред 37 минути

  Нови препораки за патување во земјите од ЕУ во текот на пандемијата

  Гостиварпред 1 час

  Во Гостивар пронајдена малолетничка која побегнала од Домот за деца без родители

  Здравје и убавинапред 2 часа

  Го намалува крвниот притисок, го штити срцето – овошје кое според Хомер е дар од боговите

  Вестипред 3 часа

  Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

  Гостиварпред 16 часа

  Во Гостивар повеќето хоспитализирани ковид пациенти се вакцинирани

  Македонијапред 17 часа

  Ковид биланс: 2.341 новозаразен, 21 починат, оздравеле 1.470

  Вестипред 20 часа

  Во Србија рекорд – 19.901 коронавирус случај

  Гостиварпред 21 час

  10 годишно дете е најмладиот пациент на инфективно во Гостивар

  Гостиварпред 21 час

  Во Гостивар и Тетово за три часа откриени 19 брзи возачи на комбиња, автобуси и камиони

  Гостиварпред 22 часа

  Приведен гостиварец кој одзел клуч од возило

  Македонијапред 23 часа

  Почина познатиот композитор и диригент Александар Џамбазов

  Вестипред 24 часа

  Цените на нафтата растат поради тензиите во Европа и на Блискиот Исток

  Технологијапред 1 ден

  Пазарот на криптовалути во надолна линија – Инвеститорите трпат загуби

  Македонијапред 2 недели

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Гостиварпред 1 недела

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Македонијапред 2 недели

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 1 недела

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

  Гостиварпред 2 недели

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Гостиварпред 5 дена

  Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

  Гостиварпред 1 недела

  Општина Гостивар објави оглас за финансирање на проекти

  Вестипред 1 недела

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Гостиварпред 2 недели

  Под истрага 52 годишник од Гостивар фатен со 4,5 кг. хероин

  Гостиварпред 7 дена

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 7 дена

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 3 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 9 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 12 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена