Поврзи се со нас

Вести

Што ги прави тартуфите најскапи печурки во светот?

Објавено

на

  Низ времето, имало многу занимања кои значеле поминување денови во шума во потрага по скапоцен плен, но многу малку успеале да ја достигнат вредноста на еден тартуф.

  Оваа печурка со статус на гастрономски деликатес е толку ценета што се продава на аукции, а луѓето кои ја купуваат се подготвени да издвојат стотици илјади долари за да ја поседуваат. 

  Според Worthly.com, во 2010 година, милијардерот Стенли Хо купил тартуф на таква аукција за 330.000 долари. Најголемиот тартуф во светот, тежок 1,89 килограми, беше продаден во 2014 година на аукција организирана од Сотби во Њујорк за 61.250 долари.

  Иако има многу видови на оваа габа, не се сите за јадење. Во исхраната обично се користат пет видови тартуфи, од кои најевтин е кинескиот црн тартуф, а најскап е италијанскиот бел тартуф.

  БЕЛ ТАРТУФ (лат. Tuber Magnatum Pico) – Најмногу ценет меѓу сите видови тартуфи. Расте од септември до јануари на 1 до 25 см под земја и може да се најде во корените на дабовите, буките и лешниците.

  Покрај желбата за собирање тартуфи потребно е и куче кое ќе ја мириса нивната специфична арома. Иако постојат неколку раси кои имаат, така да се каже, генетски предиспозиции за овој вид лов, омилен вид меѓу кучињата тартуфи е Лагото Романиоло. За да добиете едно такво куче, според цените наведени во огласите на интернет во регионот, треба да платите од 150 до 800 евра, а во странство едно кученце може да ве чини од 1.900 до 2.400 евра. 

  И тоа е само една од инвестициите. Дополнително, треба да се вложи време во обуката која игра пресудна улога кога е во прашање заработката, а потоа и во самата наплата.

  Lagotto Romagnolo е многу стара раса која потекнува од Италија. Првично користено е како ловечко куче птичар. Благодарение на острото сетило за мирис, почнало да се користи како куче трагач на тартуфи.

  Тартуфите не е лесно да се најдат, бидејќи растат во специфични услови. Условите не се детално утврдени, но со сигурност се знае дека тие не можат да растат без дрвја, а и со соодветни услови нивното собирање не е едноставно, пишува Business Insider.

  ЦРН ЛЕТЕН ТАРТУФ (лат. Tuber aestivum) – Црниот тартуф кој расте во текот на летото до доцна есен е еден од најчестите видови црн тартуфи. Може да се најде на 1 до 10 cm под земјата во корените на лешник, топола, даб, бука и бор.

  Секој тартуф треба да се ископа рачно, но само ако е доволно зрел, односно ако испушта специфичен мирис. Станува збор за сезонски печурки, кои се појавуваат во различни периоди од годината. Белите тартуфи, кои се најскапи, може да се најдат од октомври до јануари, а нивната цена може да достигне и до 7.000 евра за килограм.

  Дури и кога ќе дојдете до тартуфите, треба да имате на ум дека нивната арома, причината поради која се ценат, исчезнува во рок од пет дена. Затоа собирачите треба брзо да најдат купувачи.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Македонијапред 11 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 14 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 16 часа

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 17 часа

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 18 часа

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Гостиварпред 18 часа

  Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

  Македонијапред 18 часа

  Села: Единствен пат ЕУ што побргу, албанскиот јазик да стои во Уставот

  Гостиварпред 20 часа

  Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

  Гостиварпред 20 часа

  Судир на три возила во Гостивар, едно лице со тешки повреди

  Македонијапред 21 час

  Се намалува цената на горивата

  Македонијапред 21 час

  Почна исплатата на социјалната помош за јуни

  Гостиварпред 23 часа

  Казни за 65 мотоциклисти во Гостивар и Тетово, 3 мотори одземени

  Гостиварпред 24 часа

  Јули продолжува со жештини и развој на нестабилност во попладневните часови

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена