fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Што на вашето тело му прави само еден газиран пијалок?

Објавено

на

За штетноста на газираните пијалоци знаат сите, но дали знаете што му прави на организмот само еден газиран пијалок дневно?

Студија на експерти од Универзитетот Харвард, докажала дека една чаша (лименка) газиран сок дневно го зголемува ризикот од срцеви заболувања за дури 31%. Ризикот воопшто не се намалува, и кога станува збор за газираните пијалоци без шеќер или диеталните.

Во истражувањето биле вклучени над 80 илјади мажи и над 30 илјади жени, на кои стручњаците им ги испитувале навиките за конзумирање течности и вршеле анализи на нивното здравје. Истражувањето траело повеќе години, а се утврдило дека лицата кои секојдневно пијат газирани сокови или енергетски пијалоци се соочуваат двојно поголеми шанси за кардиоваскуларни проблеми, лесно губат концентрација и се многу понервозни.

Газираните пијалоц штетат на бубрезите, како и на забите. Се покажало дека испитаниците  кои редовно пијат газирано, имаат сериозни проблеми со желудникот. Внесувањето на една чаша газиран пијалок дневно, води до 50% поголем ризик од развој на чир на =елудникот, киселини, хеликобатер. Исто така, води кон зголемен шеќер, крвен притисок, и покачување на  нивото на масти во крвта – триглицериди.

Медицинарите советуваат газираните пијалоци да ги замените со природно, најдобро со вода. Се препорачуваат и билни чаеви, кои во летно време може да се остават да се изладат и со неколку коцки мраз да се пијат како леден чај.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!