Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Што на вашето тело му прави само еден газиран пијалок?

За штетноста на газираните пијалоци знаат сите, но дали знаете што му прави на организмот само еден газиран пијалок дневно?

Студија на експерти од Универзитетот Харвард, докажала дека една чаша (лименка) газиран сок дневно го зголемува ризикот од срцеви заболувања за дури 31%. Ризикот воопшто не се намалува, и кога станува збор за газираните пијалоци без шеќер или диеталните.

Во истражувањето биле вклучени над 80 илјади мажи и над 30 илјади жени, на кои стручњаците им ги испитувале навиките за конзумирање течности и вршеле анализи на нивното здравје. Истражувањето траело повеќе години, а се утврдило дека лицата кои секојдневно пијат газирани сокови или енергетски пијалоци се соочуваат двојно поголеми шанси за кардиоваскуларни проблеми, лесно губат концентрација и се многу понервозни.

Газираните пијалоц штетат на бубрезите, како и на забите. Се покажало дека испитаниците  кои редовно пијат газирано, имаат сериозни проблеми со желудникот. Внесувањето на една чаша газиран пијалок дневно, води до 50% поголем ризик од развој на чир на =елудникот, киселини, хеликобатер. Исто така, води кон зголемен шеќер, крвен притисок, и покачување на  нивото на масти во крвта – триглицериди.

Медицинарите советуваат газираните пијалоци да ги замените со природно, најдобро со вода. Се препорачуваат и билни чаеви, кои во летно време може да се остават да се изладат и со неколку коцки мраз да се пијат како леден чај.

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно