Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Што прават бебињата во првите 70 минути од животот?

Објавено

на

  Еве некои клучни настани во текот на првиот час и 10 минути од животот на новороденчето.

  Минута 0: Бебињата плачат јако, интензивно. Тоа им помага да ги разбудат белите дробови.

  Минута 2: По сето тоа плачење, бебињата поминуваат помалку од една минута одмор, држејќи се на градите на мајката. Авторите на ситражувањето шпекулираат дека таа тивка пауза, можеби еволутивно се развила за да ги скрие бебињата од предаторите.

  Минута 2,5: Ги отвораат очите за прв пат. Бебињата постепено почнуваат да ги движат главите и устите.

  Минута 8: Бебињата стануваат повеќе активни,  држејќи ги очите отворени за пет минути или подолго. Во текот на оваа активната фаза, новороденчињата се чини дека се заинтересирани за јадење, гледаат  во лицето и градите на мајката, испуштаат слатки мали „гладни” звуци и ги движат рацете кон устата.

  Минута 18: Тоа беше исцрпувачки. Време за уште еден одмор.

  Минута 36: Ги „бараат“ градите на мајката, потпирајќи се на чувството за мирис и навигација.

  Минута 62: Бебињата добиваат мали количини на колострум, материја пред млекото која е преполна со протеини и имунолошки молекули. Ова исто така ги стимулира градите за производство на млеко и и помага на матката да се врати во нормална големина.

  Минута 70: ​​Бебињата заспиваат за заслужено добро да се одморат.

  Ова се првите активности на новодојдените човечиња. Секако, минутите не се фиксни и варираат од новороденче до новороденче.

  Сепак, ваквите квантитативни анализи се значајни, најнапред за разбирање на доењето и изнаоѓање на подобри начини за негово поттикнување.

  Друго истражување покажало дека во првиот час на раѓање, бебињата кои со брадата ќе ја допрат долната страна од градите на мајката се со поголема веројатност успешно да цицаат, од бебиња кои не направиле ваков контакт.

  Внимателното набљудување на раѓањето, ни помага да добиеме поцелосна слика за базичните потреби на новороденчето и доведува до создавање на корисни и олеснителни совети за добредојде.

   

  Во соработка со Е наука

  Сподели ја веста:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Здравје и убавинапред 2 минути

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 12 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 15 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 17 часа

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 17 часа

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 18 часа

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Гостиварпред 19 часа

  Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

  Македонијапред 19 часа

  Села: Единствен пат ЕУ што побргу, албанскиот јазик да стои во Уставот

  Гостиварпред 20 часа

  Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

  Гостиварпред 21 час

  Судир на три возила во Гостивар, едно лице со тешки повреди

  Македонијапред 21 час

  Се намалува цената на горивата

  Македонијапред 22 часа

  Почна исплатата на социјалната помош за јуни

  Гостиварпред 23 часа

  Казни за 65 мотоциклисти во Гостивар и Тетово, 3 мотори одземени

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена