Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!  • Дата: 18/04/2019 | 14:45

Што се` има на дланките на децата? Една докторка ѕирна под микроскоп

Дали некогаш сте се запрашале што се` се наоѓа на дланките на вашите деца? Но, не само она што го гледате, туку и она што не се гледа со голо око? Една докторка ќе ви го даде одговорот на тоа прашање.

Овој екперимент настана да се задоволи љубопитноста на родителите. Експериментот го изведе мајката и докторка Таша Струм, која одлучила да испита и дознае што се` се крие на рачињата на нејзиниот осумгодишен син и тоа после играње во природа, во друштво со нивниот миленик.

Струм земала поголем лабораториски сад за проучување на микроорганизми и ја стиснала дланката на својот син врз неа. Фотографијата од глетката под микроскоп, која потоа ја објавила шокираше многу луѓе, бидејќи после неколку дена огромна палета на бактерии и габички се најдоа пред неа.

„Жолтите и портокалови дамки се габи, белите точки сe бацили – бактерии кои најчесто ги има во вода, нечистотии и стафилокока, бактерии кои може да предизвикаат разни инфекции“

И покрај ова, докторката смирено објаснува:

“Ова за мене е сосема нормално, секојдневно сме изложени на истото. Кожата не заштитува од многу лоши работи. Како би имале јак имунолошки систем, морате да бидеме изложени на такви работи”

“Габите не се лоши за здравјето на вашите деца, дезинфекцијата на детските раце може да направи повеќе штета него корист, на пример да се развијат разни алергии. Нивните имунолошки системи така постануваат осетливи“, вели Др. Џек Гилбер од универзитетот во Чикаго.

Напишете коментар