Поврзи се со нас

Гостивар

Штом се подобри времето, ќе почне да се градат катните гаражи во Гостивар-велат од ЈП за паркинг

Објавено

на

  Изградбата на првата од вкупно три предвидени катни гаражи во Гостивар, ќе почне веднаш кога тоа ќе го дозволат временските услови, најавуваат од Јавното претпријатие за паркинг и зеленило. Надлежните велат дека подготвителните работи кои ги опфаќаат административните процедури се завршени и се чека само на погодни временски прилики за отпочнување со работите на терен.

  „Годинава ќе почне изградбата на катните гаражи во Гостивар. Предвидени се три. Работите на терен на првата катна гаража ќе започнат многу брзо, односно веднаш штом се подобрат временските услови. Сметаме дека на ваков начин еднаш засекогаш ќе се реши проблемот со немање на доволно паркинг места во градот“, изјави директорот на ЈП за паркинг и зеленило, Беким Челебиу.

  Претпријатите актулено располага со 840 паркинг места во зонско паркирање и два паркинзи од затворен тип, што не ги задоволува потребите. Недостигот на паркинг-места во Гостивар е проблем што се провлекува со децении, а кој резултира со создавање на гужви во сообраќајот, особено во централното градско подрачје.

  Надлежните се надеваат дека тоа ќе се надмине со изградбата на катните гаражи, кои ќе бидат лоцирани близу болницата, градскиот парк и Кејот на Вардар. Концесионерите,  швајцарска и гостиварска фирма, беа избрани лани во септември.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 7 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 9 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 11 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 12 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 14 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 14 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 15 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 17 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 18 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 19 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 20 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 1 ден

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 1 ден

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена