Поврзи се со нас

Гостивар

Со низа настани и свечености ќе се одбележи 18 Ноември – Денот на ослободувањето на Гостивар

Објавено

на

По повод Денот на конечното ослободување на Гостивар, 18 Ноември, со дводневни свечености ќе се одбележи 79-годишнината од овој историски настан.

Одбележувањето ќе започне на 17 ноември, во петок од 12 часот, во салата на ХЕС Маврово со музичко-сценска манифестација „Децата и младите за Гостивар“, во изведба на децата од градинките, основните и средните училишта од Гостивар. Централниот настан Свечена академија по повод 18 Ноември, Денот на ослободување на Гостивар ќе се одржи во Центарот за култура АСНОМ од 19 часот, пред која ќе има изложба на фотографии „Гостивар во времето на НОАМВ до денес“.

Одбележувањето на Денот на ослободувањето на Гостивар ќе биде заокружено во сабота, со положување цвеќе пред споменикот на паднатите борци во Градскиот парк во Гостивар.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена