Поврзи се со нас

Гостивар

Со сучење на врвката почнаа Богојавленските чествувања во Гостивар

Православните христијани во Гостивар се подготвуваат за престојниот празник Богојавление-Водици, кој се слави на 19 јануари. Богојавленските чествувања веќе започнаа, со традиционалните обичаи, кои на подрачјето се негуваат со векови.

Денес, на празникот Василица како што налагаат традициите, се сучеше врвката со која се врзува крстот. Врвката се сучи со конец во црвена и бела боја, а во овој обичај учествуваат жените. Сучењето на врвката се одржа во дворот на црквата „Успение на Пресвета Богoродица“.

На денот на празникот, Водици во истиот храм најпрво ќе биде отслужена Света литургија, по што ќе се одржи литија до малиот мост на реката Вардар, од кадешто светиот крст ќе биде положен во водите.

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!