fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Со сучење на врвката почнаа Богојавленските чествувања во Гостивар

Објавено

на

Православните христијани во Гостивар се подготвуваат за престојниот празник Богојавление-Водици, кој се слави на 19 јануари. Богојавленските чествувања веќе започнаа, со традиционалните обичаи, кои на подрачјето се негуваат со векови.

Денес, на празникот Василица како што налагаат традициите, се сучеше врвката со која се врзува крстот. Врвката се сучи со конец во црвена и бела боја, а во овој обичај учествуваат жените. Сучењето на врвката се одржа во дворот на црквата „Успение на Пресвета Богoродица“.

На денот на празникот, Водици во истиот храм најпрво ќе биде отслужена Света литургија, по што ќе се одржи литија до малиот мост на реката Вардар, од кадешто светиот крст ќе биде положен во водите.

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

  • Не (78%, 352 Votes)
  • Да (20%, 88 Votes)
  • Не знам (2%, 11 Votes)

Вкупно гласачи: 451

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!