Поврзи се со нас

Гостивар

Совет Гостивар: Широка дебата, предлози, па едногласно усвојување на Развојната програма за 2022-ра година

Објавено

на

Советот на Општина Гостивар на денешната седница ја усвои Развојната програма за 2022-ра година. Пред едногласното донесување на документот, во Советот се разви широка дебата од околу еден час. Советниците од речиси сите советнички групи даваа свои предлози за вметнување на дополнителни проекти, коментираа и дискутираа, па Програмата, првично изработена од локалната самоуправа, беше проширена.

Советникот Гоце Димовски од ВМРО ДПМНЕ, меѓу другото предложи да се вметнат зафати во Здуње, Тумчевиште, Дутлок, рехабилитација на главната улица во Циглана, изградба на патот до Манастирот Преображение и други. Сопартијката, Анета Ќироска предложи уредување на фасадите на постарите станбени објекти и нивно претворање во енергетски ефикасни. Советничката Ема Нешковска од СДСМ побара ставање во функција на капелата, доделување на стипендии за деца од социјални и еднородителски семејства, проширување на капацитетот на стационарот за бездомни кучиња, назначување службеник за млади и др. Лек Далипи од ДУИ истакна дека приоритет треба да се даде на уредување на централното градско јадро  со среден плоштад. Советничката Вјолца Бафтиу Зулбеари од истата партија предложи да се направи увид во состојбата со тротоарите во однос на услови за движење на лицата со посебни потреби и истите да се прилагодат. Од советникот Телат Фетаи од Алијанса/Алтеранатива дојде предлог за повеќе проекти во Чегране да се издвојат 3 милиони денари…

Градоначалникот Арбен Таравари рече дека при подготовката на Развојната програма биле земени предвид барањата и потребите на граѓаните од сите населби и населени места во општината. Сепак, реално комплетно проектите нема да може да се реализираат, заради финансиските ограничувања.

„Ние претходно ги поминавме сите места и зборувавме со граѓаните, тие имаат многу барања и потреби. Денес беа прифатени и предлозите на советниците, многу од нив беа навистина конструктивни и убави за развојот на градот. Но, реално целата програма опфаќа финансии од околу 20 милиони евра, а ние како општина можеме да инвестираме 2-3 милиони евра. Размислуваме да направиме еден вид анкета, преку веб страницата, за граѓаните на таков начин да ги одредат приоритетите. За реализирање на дел од проектите секако, ќе се користат и фондови од донаторите, Светска Банка, УНДП и слично“, изјави Таравари.

Од Канцеларијата за локален економски развој појаснија дека поголемиот дел од проектите во Програмата се однесуваат на изградба на канализации и водовод, како и на инфраструктурно уредување на патишта и улици.

На денешната седница на гостиварскиот совет беше донесена и одлука за проширување на средства во општинскиот буџет, како и повеќе одлуки за разрешување и именување на членови во управни одбори на училишта.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 8 часа

Околу 700.000 македонски државјани живеат надвор од државата-Извештај на ОЕЦД

Македонијапред 9 часа

Утре прекин на струјата во долнореканскиот крај

Спортпред 10 часа

ФФМ: Благодарност за импресивната поддршка од навивачите

Вестипред 10 часа

Песков: Русија останува подготвена за преговори, но променети се условите

Гостиварпред 11 часа

Физички напад во Шеста зона во Гостивар

Гостиварпред 12 часа

Оглас за 14 вработувања во обвинителствата низ земјава, во Гостивар предвидено едно

Гостиварпред 13 часа

Приведени две лица од гостиварско заради марихуана

Македонијапред 14 часа

Бектеши: Рудници, казина и банки нема да бидат поддржани, а угостители и хотелиери да

Македонијапред 15 часа

МНР го осудува говорот на омраза на фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Бугаријa

Македонијапред 16 часа

Греење за градинките ќе има, вели министерката Тренчевска

Гостиварпред 16 часа

Обилни врнежи-Најмногу дожд на Шапка, во Пожаране и Маврово

Гостиварпред 18 часа

Неколкучасовни прекини на струјата во два дела во Гостивар и во Корито

Вестипред 18 часа

Вселенското летало на НАСА успешно се судри со астероид

Гостиварпред 1 недела

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 4 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Спортпред 2 недели

КК Гостивар сезоната ја започнува против Пелистер во „Младост“

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 4 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 1 недела

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 4 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 1 недела

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 4 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена