fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Советот на Гостивар ќе одлучува за измени во планот за вработувања во општината

Објавено

на

По неколку месеци онлајн заседавање, Советот на Општина Гостивар повторно ќе се собере во општинската сала. Закажана е нова седница, во четврток (27 август), која ќе биде со физичко присуство.

На дневен ред се дваесетина точки од областа на финансии, буџет, урбанизам, образование и друго. Пред советниците ќе се најде и предлог за изменување и дополнување на Планот за вработување во Општина Гостивар за 2020-та година. Во документот се предвидуваат 58 нови вработувања, наместо првичните 45.  Од 58, три се однесуваат на унапредување на успешни административци, а едното е пополнување на работно место поради пензионирање. 16 места се за во Противпожарната единица. Останатите се во различни општински сектори.

Актуелно во општината се вработени 132 лица од кои 102 се Албанци, 22 Македонци, 6 Турци и 2 Роми.

На дневен ред на седницата во четврток ќе биде и одлука за формирање на градинка во состав  на Јавна Општинска Установа Детска Градинка “Детска Радост”, што се наоѓа во дел на објектот на ОУ “Мустафа Кемал Ататурк” во Долна Бањица.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 2 недели

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 3 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Гостиварпред 4 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!