fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Советот на Гостивар ќе одлучува за измени во планот за вработувања во општината

Објавено

на

По неколку месеци онлајн заседавање, Советот на Општина Гостивар повторно ќе се собере во општинската сала. Закажана е нова седница, во четврток (27 август), која ќе биде со физичко присуство.

На дневен ред се дваесетина точки од областа на финансии, буџет, урбанизам, образование и друго. Пред советниците ќе се најде и предлог за изменување и дополнување на Планот за вработување во Општина Гостивар за 2020-та година. Во документот се предвидуваат 58 нови вработувања, наместо првичните 45.  Од 58, три се однесуваат на унапредување на успешни административци, а едното е пополнување на работно место поради пензионирање. 16 места се за во Противпожарната единица. Останатите се во различни општински сектори.

Актуелно во општината се вработени 132 лица од кои 102 се Албанци, 22 Македонци, 6 Турци и 2 Роми.

На дневен ред на седницата во четврток ќе биде и одлука за формирање на градинка во состав  на Јавна Општинска Установа Детска Градинка “Детска Радост”, што се наоѓа во дел на објектот на ОУ “Мустафа Кемал Ататурк” во Долна Бањица.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!