fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Средношколците ќе протестираат – сакаат комбинирана, а не само онлајн настава

Објавено

на

Унијата на средношколци во петок (28 август) ќе организира протестен марш против одлуката, наставата во новата учебна година да се одвива само онлајн. Средношколците бараат комбинирана настава.

„Дел од учениците да ја следат наставата од дома, т.е. онлајн, а останите физички да присуствуваат во училниците. Учениците да се менуваат на смени. Засилени хигиенски мерки, задолжително носење маски. Сметаме дека комбинираниот метод е најдобар и најефикасен поради повеќе причини“, велат од Унијата.

Протестниот марш во петок ќе се одржи во Скопје, ќе започне пред МОН, а ќе заврши пред Влада, каде учениците ќе ги пренесат своите ставови и барања за наставата.

Министерството за образование донесе одлука новата учебна година да почне онлајн, освен за учениците од прво до трето одделение и за училишта со мал број на деца во одделенијата. И во овие два случаи, родителите имаат право на избор, дали ќе ги праќаат децата во училиште или ќе се определат за настават преку интернет.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 35 минути

Еве го распоредот на часови кои ќе се емитуваат на МТВ

Гостиварпред 3 часа

Презентација во Гостивар – Млеко, месо, риба, мед, ајвар, туршија…како фармерите да ги пласираат дирекно во маркетите

Гостиварпред 4 часа

Состанок во Гостивар – Многу ученици немаат услови да се вклучат во онлајн наставата

Гостиварпред 5 часа

Младинци на плоштадот во Гостивар делеа бесплатни маски и средства за дезинфекција

Гостиварпред 5 часа

Регион на Гостивар има вкупно 89 активно болни со корона, денес потврдени 5 новозаразени и 5 оздравени

Гостиварпред 6 часа

Листа на училишта во Општина Гостивар кои добија согласност за настава со физичко присуство

Вестипред 9 часа

Синдикатот на УПОЗ бара да се повлече одлуката за фиксно работно време

Македонијапред 10 часа

Од утре администрацијата со фиксно работно време од 8 до 16 часот

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!