Поврзи се со нас

Гостивар

Советот на Гостивар не избра претседател и на втората седница

Објавено

на

Советот на Општина Гостивар се‘ уште е без претседател. На денешната, втора седница по ред на новиот состав, имаше точка за избор на претседател, но беше одложена на предлог на советничката група на ДПТМ, заедно со останатите кои се однесуваа на избирање членови на комисии. Образложението беше дека треба да се даде време за партиите да направат консултација, кои советници ќе ги предложат. Одложувањето на точките, Советот го усвои едногласно.

Како имиња за претседател на Советот на Општина Гостивар се споменуваат Валбон Лимани и Намик Дурмиши, од Алијанса/Алтернатива, во чии раце е мнозинството заедно со ВМРО ДПМНЕ, Демократската партија на Турците на Македонија, БЕСА и Демократски сили на Ромите.

Во Советот како опозиција делуваат ДУИ и СДСМ.

До избор на претседател, согласно правилата, седниците ги води највозрасниот член Дашмир Арифи.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 39 минути

Од денес стапува во сила одлуката за намалување и замрзнување на цените на тоалетната хартија, влошките…

Гостиварпред 2 часа

При заплена на 4 килограми марихуана приведени лица од Гостивар и од Битола

Гостиварпред 3 часа

Утрово најстудено во Лазарополе, попладне се очекува дожд

Вестипред 16 часа

AccuWeather објави голема прогноза за пролетта: Еве што се очекува за нашиот дел од Европа, некои се загрижени

Македонијапред 19 часа

Протест на машинскиот и извршниот персонал на МЖ Транспорт, најавена блокада на железничкиот сообраќај

Гостиварпред 20 часа

Во вторник старт на изградбата на автопатот Тетово-Гостивар, посебен сообраќаен режим поради свеченоста

Гостиварпред 22 часа

Инцидент во модуларната болница во Гостивар, жена се заканувала на персоналот

Македонијапред 24 часа

Струјата во второто полугодие лани поскапела за 12,6 %

Гостиварпред 1 ден

Приведена жена во ПС Гостивар: Го нападнала сопругот, се заканувала на синот

Гостиварпред 2 недели

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 4 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 1 недела

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 4 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 4 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Këshilli i Gostivarit nuk zgjodhi kryetar edhe në seancën e dytë

Објавено

на

Këshilli i Komunës së Gostivarit ende është pa kryetar. Në seancën e dytë të sotme të përbërjes së re, ishte pika për zgjedhjen e kryetarit, por ajo u shty me sugjerimin e grupit të këshilltarëve të DPTM-së, bashkë me të tjerat që i referoheshin zgjedhjes së anëtarëve të komisioneve. Shpjegimi ishte se duhet t’u jepej kohë palëve për t’u konsultuar, cilët këshilltarë do t’i propozojnë. Shtyrja e pikave u miratua unanimisht nga Këshilli.

Valbon Limani dhe Namik Durmishi nga Aleanca/Alternativa përmenden si emra për kryetar të Këshillit të Komunës së Gostivarit, në duart e të cilëve është shumica së bashku me VMRO DPMNE, Partinë Demokratike të Turqve të Maqedonisë, BESA dhe Forcat Demokratike të romëve.

Në Këshillin si opozitë veprojnë BDI dhe LSDM.

Deri në zgjedhjen e kryetarit, sipas rregullores, seancat i drejton anëtari më i vjetër Dashmir Arifi.

Популарно изминативе 100 дена