Поврзи се со нас

Гостивар

Советот на Гостивар не избра претседател и на втората седница

Објавено

на

Советот на Општина Гостивар се‘ уште е без претседател. На денешната, втора седница по ред на новиот состав, имаше точка за избор на претседател, но беше одложена на предлог на советничката група на ДПТМ, заедно со останатите кои се однесуваа на избирање членови на комисии. Образложението беше дека треба да се даде време за партиите да направат консултација, кои советници ќе ги предложат. Одложувањето на точките, Советот го усвои едногласно.

Како имиња за претседател на Советот на Општина Гостивар се споменуваат Валбон Лимани и Намик Дурмиши, од Алијанса/Алтернатива, во чии раце е мнозинството заедно со ВМРО ДПМНЕ, Демократската партија на Турците на Македонија, БЕСА и Демократски сили на Ромите.

Во Советот како опозиција делуваат ДУИ и СДСМ.

До избор на претседател, согласно правилата, седниците ги води највозрасниот член Дашмир Арифи.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 6 часа

Уште еден град во Италија нуди парична помош за населување

Гостиварпред 8 часа

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Македонијапред 12 часа

Ковачевски: Северна Македонија ќе има парламентарни избори во 2024 година

Македонијапред 13 часа

Запленети 12 килограми екстази со вредност од 200 илјади евра

Спортпред 14 часа

СП2022: Одбележани две години од смртта на Марадона

Македонијапред 15 часа

Новини во платежната сфера од 1 јануари

Македонијапред 16 часа

Конкурс за стипендии за редовни студенти Роми

Занимливостипред 18 часа

Најбараните имиња за бебе во светот за 2022 година

Здравје и убавинапред 1 ден

Ракот на простата најчесто заболување кај мажите, успешно може да се излекува со рано откривање

Гостиварпред 1 ден

Возило удрило во тротинет на улица во Гостивар, девојче е тешко повредено

Македонијапред 2 дена

Нуредини: Ќе овозможиме Попова Шапка да стане реномиран ски-центар како што заслужува

Гостиварпред 2 дена

Приведени двајца гостиварци, противправно сe вселиле во станбен објект

Вестипред 2 дена

Во САД одобрен најскапиот лек во светот, еден третман 3,5 милиони долари

Здравје и убавинапред 2 недели

„Сокче од морковче“… дознајте кои се огромните придобивки

Македонијапред 2 недели

Празник посветен на Светите Козма и Дамјан

Гостиварпред 1 недела

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 4 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 6 дена

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Ева Дејановска од Гостивар првонаградена за поетска творба на Детските Рацинови средби

Гостиварпред 1 недела

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 2 недели

Основците зад шаховска табла – Општински турнир во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Гостиварпред 4 дена

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 2 недели

Ова се најдобрите ученици шахисти на општинскиот турнир во Гостивар

Спортпред 3 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 4 недели

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 3 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 6 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Këshilli i Gostivarit nuk zgjodhi kryetar edhe në seancën e dytë

Објавено

на

Këshilli i Komunës së Gostivarit ende është pa kryetar. Në seancën e dytë të sotme të përbërjes së re, ishte pika për zgjedhjen e kryetarit, por ajo u shty me sugjerimin e grupit të këshilltarëve të DPTM-së, bashkë me të tjerat që i referoheshin zgjedhjes së anëtarëve të komisioneve. Shpjegimi ishte se duhet t’u jepej kohë palëve për t’u konsultuar, cilët këshilltarë do t’i propozojnë. Shtyrja e pikave u miratua unanimisht nga Këshilli.

Valbon Limani dhe Namik Durmishi nga Aleanca/Alternativa përmenden si emra për kryetar të Këshillit të Komunës së Gostivarit, në duart e të cilëve është shumica së bashku me VMRO DPMNE, Partinë Demokratike të Turqve të Maqedonisë, BESA dhe Forcat Demokratike të romëve.

Në Këshillin si opozitë veprojnë BDI dhe LSDM.

Deri në zgjedhjen e kryetarit, sipas rregullores, seancat i drejton anëtari më i vjetër Dashmir Arifi.

Популарно изминативе 100 дена