Na ndiqni në:

Maqedoni

32% nga ato pozitivë në kovid kanë qenë të vaksinuar, 98% nga të shtruarit në spital të pa vaksinuar

Botuar

  • македонски јазик

Në periudhën nga 6 gushti deri më 16 dhjetor, në vend janë rezultuar pozitivë me Kovid-19 64.963 qytetarë, nga të cilët 20.894 ose 32 për qind janë vaksinuar plotësisht, thuhet në analizën e publikuar të të vaksinuarve nga Ministria e Shëndetësisë.

Sipas statistikave të javëve të kaluara, 44.069 qytetarë, pra 67% e atyre pozitivë të Kovid-19 nuk janë vaksinuar. Përqindja e personave të shtruar në spital që nuk janë vaksinuar është 98 për qind, ndërsa vetëm 2 për qind e të gjithë pacientëve të shtruar aktualisht janë të vaksinuar plotësisht, thuhet në analizë, e cila tregon se të vaksinuar janë personat që kanë marrë dy doza vaksine dhe kanë kaluar të paktën 14 ditë. të marrjes së dozës së dytë.

Vdekshmëria tek të pavaksinuarit është më e lartë.

-Në periudhën 6.08-16.12.2021 në territorin e vendit kanë vdekur  2.272 persona me Kovid-19, nga të cilët 1.790 pacientë të pavaksinuar dhe vetëm 21 për qind kanë marrë vaksinën. Sipas analizave, të ndjerët kanë pasur disa sëmundje kronike të kombinuara. Pacientët janë vaksinuar me të gjitha llojet e vaksinave që kemi në dispozicion, si dhe pacientët që janë vaksinuar jashtë vendit me vaksinat Moderna dhe Johnson, tregoi analiza.

Ministria e Shëndetësisë thekson rëndësinë e vaksinimit, duke theksuar se çdo vaksinë që kemi në dispozicion është e sigurt.

“Apelojmë që qytetarët të vaksinohen, vetëm në këtë mënyrë do të arrijmë imunitet kolektiv dhe do të parandalojmë përhapjen e mutacioneve SarsKov2”, thekson Ministria e Shëndetësisë.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена