Na ndiqni në:

Lajme

Filipçe: Është e dëshirueshme partitë të gjejnë mënyrë që të kërkojnë çertifikata vaksinimi nga të pranishmit në mitingjet

Botuar

  • македонски јазик

Në mitingjet në hapësirë të hapur të cilat në kuadër të fushatës parazgjedhore për zgjedhjet lokale organizohen nga partitë, edhe pse nuk ka rekomandim zyrtar për mbajtjen e maskave, është e dëshirueshme ajo të mbahet, por edhe të krijohen kushte për mundësi të kërkimit të çertifikatave për vaksinim, konsideron ministri i shëndetësisë Venko Filipçe.

  • Gjithkund ku ka hyrje dhe dalje duhet të bëhet. Është e rëndë të organizohet ku do të mblidhen qytetarët, por pajtohem me vërejtjen që e keni në vend. Që sot do të gjej mënyrë të rekomandoj deri te të gjitha partitë politike, të gjejnë mënyrë e gjithë ajo të jetë e koordinuar me hyrje-dalje nëse është e mundur, që të kërkohet çertifikatë. Nëqoftëse mundet besoj se kjo duhet të organizohet në atë drejtim, thotë Filipçe në pyetjen gazetareske në pres konferencën e sotme.

Ai thotë, se në mitingjet e hapura është mirë qytetarët të mbajnë maskë që t’a mbrojnë veten dhe të tjerët kur munden, pa dallim se nuk ka rekomandim zyrtar, e s’ka, thotë, padi situata është relativisht stabile. Rekomandimi për mbajtjen e maskave në hapësirë të mbyllur mbetet, shtoi Filipçe.

Në lidhje me ditën e zgjedhjeve ai potencon se ekzistojnë protokolle, të cilat zbatoheshin edhe në ciklin zgjedhor paraprak.

  • Një përqindje e madhe e to gjithë atyre që janë të kyqur në procesin e përgjithshëm, besojnë janë të vaksinuar. Por, edhe gjatë zgjedhjeve paraprake, kur ende nuk kishte vaksinë, duke i zbatuar të gjitha protokollet për mbajtjen e ngjarjeve në hapësirë të mbyllur nuk kishte ndonjë rast për transmetim të virusit. Kështu që konsideroj se me respektimin e atyre protokolleve, të cilat janë protokolle të përgjithshme për preventim, procesi i përgjithshëm do të jetë mirë i organizuar dhe do të thotë: mbajtja e distancës, jokoncentrim, gjegjësisht lëshim i një ose dy qytetarëve për votim, njëlloj siç ishte organizuar edhe cikli zgjedhor paraprak, deklaroi Filipçe, duke u përgjigjur në pyetjen gazetareske.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Анкета:

Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

Advertisement
Advertisement
Zgjedhjet Lokale 20217 ditë më parë

Rezultate nga votimi për Këshillë të Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Bejta: Për vetëm 100 ditë Gostivari do të jetë komunë e pastër, ja 24 projektet e para

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Tubim përmbyllës i BDI-së: Do t’a kthejmë Gostivarin në rrugën e duhur

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Në Gostivar për votim janë paraqitur 146 të sëmurë dhe të pafuqishëm, votues në karantinë nuk ka

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Taravari në tubimin në Çajlë: Gjithkund jemi të mirëseardhur pasi kemi qëllime dhe nijet të pastër

Zgjedhjet Lokale 20217 ditë më parë

KSHZ: Taravari 15.724 vota, Bejta 13.190

Gostivari2 javë më parë

Shoferët t’ju japin përparësi këmbësorëve në kalimet e shënuara, apel nga policia e Gostivarit

Gostivari1 javë më parë

Gostivarasit zgjedhin kryetar dhe përbërje të Këshillit komunal

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Tubim qendror i ASH/A: Gostivari u bë model i suksesit, kërkojmë besim që të vazhdojmë me punë efikases

Gostivari1 javë më parë

I arrestuar një gostivaras i cili i ka sulmuar bashkëshorten dhe vajzën

Maqedoni2 javë më parë

Filipçe: Prej nesër do të kërkohet pëlqimi nga prindërit për skriningun, apeloj që të pranojnë

Gostivari1 javë më parë

Policë në Gostivar kanë shkrepur në ajër që të qetësojnë përleshje dhe sulm

Gostivari6 ditë më parë

Në një pjesë të Gostivarit nesër paradite nuk do të ketë rrymë

Отворени работни места во Полог:

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!