Поврзи се со нас

Локални избори 2022

ДУИ: Таравари не мрдна со прст за бездомните кучиња, ние имаме ефикасен и хуман план за проблемот

Објавено

на

Огранокот на ДУИ во Гостивар одржа прес конференција за кучињата скитници, која како што посочија, ја организираат по повод Светскиот ден за заштита на животните.

„Четири години градоначалникот Таравари не мрдна со прст за да го реши проблемот со бездомните куччиња, дури ни откако 17-годишна девојка го загуби животот. Сега одеднаш, неколку недели пред изборите, наоѓаме многу отруени кучиња низ целиот град. Се‘ уште не знаеме кој стои зад овој суров чин, но овие инциденти ќе ги пријавиме во полиција за загрозување на јавното здравје и суровост кон животните, овој чин не е само неодговорен и опасен,туку и незаконски!. Не обвинуваме никого. Фактот дека тоа се случи пред изборите предизвикува сомнежи. Веруваме дека полицијата ќе ја открие вистината. Граѓанската иницијатива „Гостивар кој го сакаме“ и ДУИ пред неколку недели отворија петиција за чистење на градот од кучињата бездомници и имаме нов план како да се реши проблемот, не само пред изборите, туку ефикасно и одржливо. Заедно со новиот градоначалник Невзат Бејта ќе го решиме проблемот со бездомните кучиња на хуман и одржлив начин: ќе изградиме модерно засолниште, ќе ги собираме кучињата и ќе ги третираме за да го спречиме овој хаос. Со Невзат Бејта и неговиот тим на граѓани за Гостивар, ќе го направиме Гостивар безбедно, зелено и вредно место за живеење. Со ефикасен и хуман план да го ослободиме нашиот град од бездомните кучиња, не само пред изборите. Со вистински решенија за нашите проблеми, наместо опасни и небезбедни предизборни трикови“, рече на пресот, Аделиса Мазлами, кандидат за советник на листата на ДУИ.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Вестипред 7 часа

Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Рецептипред 13 часа

Пилешко во сос од 4 сирења: Ручек за целото семејство

Занимливостипред 14 часа

Барселона го изнајмува „Ноу Камп“ за свадби и фудбал

Вестипред 1 ден

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Гостиварпред 1 ден

46 санкции за брзо возење на територија на СВР Тетово

Вестипред 2 дена

Втор ден воздушни и ракетни напади меѓу Израелците и Палестинците

Македонијапред 2 дена

На „Табановце“ се чека до еден час, на „Богородица“ до 30 минути

Македонијапред 2 дена

Регион на Гостивар со 24 новозаразени со коронавирус, во земјава 739

Вестипред 2 дена

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Македонијапред 2 дена

Почина актерот Митко Апостоловски

Гостиварпред 2 дена

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 дена

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

Харис од Ростуше успешно совлада тежок и несекојдневен спортски предизвик „Еверестинг“

Гостиварпред 2 недели

Конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар, доделени 45 од вкупно 70 стана

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 3 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 5 дена

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Гостиварпред 2 недели

Момчиња од Гостивар фатени со марихуана на плажи во Охрид и Струга

Спортпред 2 недели

Прво место за екипата на Шаховскиот клуб „Гостивар“ на Првенството за жени

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 4 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 6 дена

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 5 дена

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Zgjedhjet Lokale 2021

BDI: Taravari nuk lëvizi me gisht për qentë e pastrehë, në kemi plan efikas dhe human për problemin

Објавено

на

Dega e Bashkimit Demokratik për Integrim në Gostivar mbajti konferencë për shtyp për qentë endacak, të cilën siç theksuan e organizojnë me rastin e Ditës botërore të mbrojtjes së kafshëve.

“Për katër vite, kryetari Taravari nuk ka lëvizur as gishtin për ta zgjedhur problemin e qenve të pastrehë, as mbasi një vajzë 17 vjeçare e humbi jetën e saj. Tani papritmas, disa javë para zgjedhjeve, ne gjejmë plot e përplot qen të helmuar nëpër tërë qytetin.
Nuk e dimë akoma, kush qëndron pas kësaj vepre mizore, por do ti raportojmë këto incidente në polici për rrezikimin e shëndetit publik dhe mizori ndaj kafshëve, kjo vepër nuk është vetëm e papërgjegjshme dhe e rrezikshme, por edhe ilegale! Është gjithashtu një kërcënim ndaj fëmijëve tanë, shëndetit tonë dhe kafshëve tona shtëpiake. Nuk akuzojmë askënd. Fakti që ajo ndodhi para zgjedhjeve ndjellë dyshime. Iniciativa e qytetarëve “Gostivari që duam” bashkë me BDI jo vetëm që ka hapur një peticion për ta pastruar qytetin nga qentë endacak para disa javëve, por gjithashtu ka mirëpritur një plan të ri, si ta zgjedhim problemin jo vetëm para zgjedhjeve, por efektivisht dhe qëndrueshëm. Bashkë me kryetarin e ri Nevzat Bejta, ne do ta zgjedhim problemin me qentë endacak në mënyrë njerëzore, por edhe të qëndrueshme: Do të ndërtojmë një strehimore moderne për qen, do ti kapim qentë, do ti trajtojmë për të parandaluar këtë kaos. Me Nevzat Bejtën dhe ekipin e tij të qytetarëve për Gostivarin, do ta bëjmë Gostivarin një vend të sigurtë, të gjelbëruar dhe vend me vlerë jete. Me një plan efikas, por njerëzor për ta liruar qytetin tonë nga qentë endacak, jo vetëm para zgjedhjeve. Me zgjidhje të vërteta për problemet tona në vend të marifeteve të rrezikshme dhe të pa sigurta para zgjedhore”, tha në pres konferencën Adelisa Mazllami kandidat për këshilltar në listën e BDI-së.

Популарно изминативе 100 дена