Na ndiqni në:

Gostivari

Gostivari edhe më tej në fundin sipas përqindjes të të vaksinuarve kundër kovid

Botuar

  • македонски јазик

Rajoni i Gostivarit me përfshirje më të vogël të qytetarëve që janë vaksinuar kundër korona virusit. Edhe pse përqindja e të të vaksinuarve në muajin e fundit u rrit, në krahasim me rajonet e tjera është më i ulët. Në raportin më të ri të Institutit për shëndet publik qëndron se 31,5% nga qytetarët në moshë madhore në Gostivar kanë pranuar një dozë të vaksinës. Konkretisht 31.451 person janë vaksinuar me dozën e parë, përderisa me dy doza 23.047. Përfshirje të vogël të të vaksinuarve ka edhe në Dibër (32,4) dhe Radovish (35,9%).

Imunizimi kundër kovid në Maqedoni filloi më 17 Shkurt, së pari për punëtorët mjekësor, grupet prioritare, e më pas edhe për gjithë popullatën. Duke përfshirë deri më 11 Shtator janë aplikuar:

  • 493.413 doza të Pfizer/Biontech (283.421me dozën e parë dhe 209.991 me dozën e dytë),
  • 45.405 doza të Sputnik V (22.904 me dozën e parë dhe 22.501 me dozën e dytë),
  • 114.993 doza të AstraZeneca (64.468 me dozën e parë dhe 50.525 me dozën e dytë),
  • 299.796 doza të Sinopharm (150.580 me dozën e parë dhe 149.216 me dozën e dytë)
  • 428.415 doza të Sinovac (237.287 me dozën e parë dhe 191.128 me dozën e dytë).

Janë vaksinuar gjithësej 758.660 persona me së paku një dozë, komplet me dy doza janë vaksinuar gjithësej 623.361 person. Përfshirje më të lartë me vaksinim ka në Gjevgjeli 60,4% dhe Kavadarci 63,1% dhe Ohër 62,3%.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Анкета:

Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

Advertisement
Advertisement
Zgjedhjet Lokale 20213 ditë më parë

Këto janë anëtarët e zgjedhur të Këshillit të ardhshëm të Komunës së Vrapçishtit

Gostivari3 ditë më parë

MPB zyrtarisht për fatkeqësinë tek Llaskarcë në të cilën humbi jetën banor i Çegranit

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Rezultate nga votimi për Këshillë të Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Bejta: Për vetëm 100 ditë Gostivari do të jetë komunë e pastër, ja 24 projektet e para

Gostivari13 orë më parë

I sulmuar dhe i plaçkitur një i mitur në rrugë në Gostivar

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Tubim përmbyllës i BDI-së: Do t’a kthejmë Gostivarin në rrugën e duhur

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Në Gostivar për votim janë paraqitur 146 të sëmurë dhe të pafuqishëm, votues në karantinë nuk ka

Gostivari2 javë më parë

Shoferët t’ju japin përparësi këmbësorëve në kalimet e shënuara, apel nga policia e Gostivarit

Gostivari1 javë më parë

Gostivarasit zgjedhin kryetar dhe përbërje të Këshillit komunal

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

KSHZ: Taravari 15.724 vota, Bejta 13.190

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Tubim qendror i ASH/A: Gostivari u bë model i suksesit, kërkojmë besim që të vazhdojmë me punë efikases

Gostivari2 javë më parë

I arrestuar një gostivaras i cili i ka sulmuar bashkëshorten dhe vajzën

Maqedoni2 javë më parë

Filipçe: Prej nesër do të kërkohet pëlqimi nga prindërit për skriningun, apeloj që të pranojnë

Отворени работни места во Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!