fbpx
Na ndiqni në:

Maqedoni

Qytetarët në 191 mund të paraqesin nëse ka rritje të çmimeve të produkteve “të ngrira”

Botuar

  • македонски јазик

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi u bën thirrje qytetarëve që në rast të rritjes drastike të çmimeve të produkteve ushqimore bazë të lajmërohen në numrin pa pagesë 191 të Inspektoratit Shtetëror të Tregut (ISHT).

Në këtë linjë telefonike pa pagesë, të gjithë qytetarët mund të raportojnë parregullsi te tregtarët që nuk respektojnë vendimin për ngrirjen e çmimeve të produkteve bazë ushqimore, ka shkruar ministri Bekteshi në profilin e tij në Facebook.

Siç informoi ministri, në përputhje me Vendimin për përcaktimin e çmimeve më të larta të produkteve të caktuara në tregtinë me shumicë dhe pakicë, i cili është publikuar në Gazetën Zyrtare, duke filluar nga data 06.12.2021, çmimet që janë aplikuar më 1 dhjetor 2021, në Tregti me shumicë dhe pakicë të: bukës, sheqerit, miellit – tip 400, vajit të lulediellit për gatim, qumështit të përhershëm me përmbajtje yndyre 2.8%, 3.2% dhe 3.5%, mishit të freskët dhe produkteve të mishit të thatë dhe djathit dhe gjizës.

Ky vendim, siç ka shkruar ministri Bekteshi në FB, do të jetë i vlefshëm deri më 31 janar 2022.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена