Na ndiqni në:

Gostivari

Doli nga shtypi përmbledhja poetike tregjuhësh “Penda të reja poetike- Vargjet ndërtojnë ura”

Botuar

  • македонски јазик

Këto ditë ka dalë nga shtypi përmbledhja poetike “Penda të reja poetike – Vargjet ndërtojnë ura”. Libri është tregjuhësh dhe përmban vepra të një brezi të ri poetik (nga 16 deri në 35 vjeç), dhe është përgatitur në kuadër të projektit me të njëjtin emër të Shoqatës Kulturore “KRIK 094” Gostivar.

“Kënaqësia për të krijuar një përmbledhje poetike cilësore nga autorë të rinj, me stil dhe ndjeshmëri të ndryshme, është vërtet e madhe. Për më tepër, këngët janë publikuar në maqedonisht, shqip dhe turqisht. E gjithë kjo çon në afirmimin e poetëve të rinj, bashkimin e kulturave dhe gjuhëve të ndryshme përmes vargjeve”, thonë nga Shoqata.

Në libër janë të përfaqësuar: Stefan Markovski, Katerina Gogova, David Berat, Andrej Al-Asadi, Daniell Gjorgjeski (Gostivar), Besjona Jusufi, Meri Berat, Rina Jankullovska, Martina Danillovska, Gordana Balleska Trifunoska, Dejan Krsteski (Gostivar), Danica Sretkoska (Gostivar), Sofija Todoroska, Ana Trpevska, Pavlina Atanasova, Berinika Arsllani (Gostivar),Anastasija Lefrkoska (Gostivar), dhe Renata Pençova.

Përkthyen dhe përshtatën Afrodita Xhaferi dhe Ilker Jusuf.

Gjatë javës që vjen përmbledhja me poezi do t’ju dërgohet poetëve të përfshirë dhe do të ndahet në bibliotekat publike.

Projekti “Penda të reja poetike- Vargjet ndërtojnë ura” u realizua me mbështetje të Ministrisë së kulturës.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Анкета

Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!