fbpx
Na ndiqni në:

Maqedoni

Statistikat e koronavirusit për 24 orët e fundit

Botuar

  • македонски јазик

Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik, në 24 orët e fundit janë kryer 1.707 testime dhe janë regjistruar 465 raste të reja me KOVID-19, 20 të vdekur dhe 1.880 të shëruar, njofton Ministria e Shëndetësisë.

Nga 465 pacientë të infektuar nga Shkupi janë 341, Kavadari – 21, Strumica – 19, Shtipi -15, Kumanova -13, Ohri – 11, Prilepi – 6, Gostivari – 5, Velesi, Struga dhe Gjevgjelia nga – 4, Manastiri, Tetova, Kriva Pallanka dhe Bogdanci nga – 3, Kërçova, Koçani, Negotino, Sveti Nikollë, Radovish, Dibër, Probishtip, Krushevë, Makedonski Brod dhe Demir Kapi nga – 1.

Nga numri përgjithshëm i rasteve npozitivëve (920), janë regjistruar 92 reinfeksione.

Nga 1.880 të shëruar nga Shkupi janë 1.181, Kavadari – 81, Kumanova – 68, Manastiri – 63, Strumica – 56, Velesi – 55, Gjevgjelia – 39, Prilepi dhe Ohri nga – 30, Gostivari dhe Vallandova nga – 29, Kërçova, Tetova, Negotino dhe Radovishi nga – 19, Shtip dhe Struga nga – 18, Kriva Pallanka – 16, Koçani dhe Sveti Nikole nga – 12, Bogdanci – 11, Makedonski Brod – 10, Resnjë – 8, Dellçevë dhe Kratovë nga – 7, Berova – 5, Pehçe – 4, Vinica, Probishtip, Demir Kapi dhe Dojran  nga – 3 dhe Demir Hisar – 2.

Nga 20 personat e vdekur, gjashtë janë nga Shkupi (70v, 71v, 75v, 80v, 83v dhe 95v), nga dy nga Koçani (60v dhe 75v), Negotino (78v dhe 88v), Prilepi (72v dhe 77v) dhe nga një në Veles (78v), Kërçovë (66v), Kumanovë (83v), Ohër (93v), Sveti Nikollë (80v), Strugë (80v), Strumicë (76v) dhe Shtip (68v). Të gjithë personat e raportuar kanë ndërruar jetë në kushte spitalore.

Sipas regjistrit të personave të vdekur me diagnozë KOVID-19 nga “Moj Termin”, është raportuar edhe një person nga Resnja (72 vjeç), i cili ka ndërruar jetë në shtëpi.

Nga numri i përgjithshëm i të vdekurve, sëmundje shoqëruese janë regjistruar te 20 persona.

Janë kryer 1.707 testime përmes: ISHP-62, QSHP Shkup-0, QSHP Manastir-0, QSHP Prilep-0, QSHP Tetovë-0, QSHP Kumanovë-1, Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile-0, Mjekësi Ligjore-0, spitali laboratorik Kozle-0, KU Pulmologjia me alergologji -0, SPQ 8 Shtatori – 0, Instituti i Mikrobiologjisë-149, Zhan Mitrev (Filip Vtori) -95, Avicenna-85, Biotek-150, Sistina-47, laboratori Laor -0, Sinlab-2, Remedika-0, Plodnost-0, Genea-0, Nikob Lab-272, VFV Medical-40, Eli Medica-20, Rojal Medica-0, Spectra-MM-0, Rapid Lab-6, Zhan Mitrev Strumica – 0, Nova Lab Diagnostika – 0, Ramus-0, IPSH dhe ISHP (test i shpejtë) – gjithsej 778.

Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 1.847.971 testime të KOVID-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID në vend që nga fillimi i epidemisë është 287.481, numri i të shëruarve është 269.014, numri i të vdekurve është 8.768 dhe numri i rasteve aktive është 9.699.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена