Na ndiqni në:

Gostivari

Fundi i vitit shkollor, fillon pushimi veror

Botuar

  • македонски јазик

Sot mbaron viti shkollor 2020/2021, i cili filloi përplot me sfida të vendosura nga pandemia. Pjesa më e madhe e fëmijëve ndoqën mësim online, kurse shkollat punuan nën protokolle të veçanta vetëm me nxënësit më të vegjël, nga klasa e parë deri në klasën e tretë për të cilët kishte mësim me prezencë fizike. Para filloristëve dhe nxënësve të shkollave të mesme është pushimi veror, kurse në cilën mënyrë do të organizohet mësimi nga shtatori, organet kompetente do të vendosin periudhën në vazhdim.

Kjo do të varet nga situata epidemiologjike, tha ministrja e arsimit, Mila Carovska.

“Të gjithë ne kemi një dëshirë të njejtë, e ajo është në shtator t’i shohim oborret e shkollave përplot me buzëqeshje fëmijërore, klasat të jenë plot me nxënës, e ajo më së shumti varet nga gjendja epidemiologjike. Në këtë pandemi nuk jemi sepse duam, por sepse e kemi patjetër, por edhe në sistem të tillë si shtet treguam se kishim mësim të rregullt me vit shkollor të suksesshëm. Në periudhën e ardhshme do të jenë të shqyrtuara të gjitha parametrat dhe së shpejti do të sjellim vendim në lidhje me kthimin e nxënësve në bankat shkollore më një shtator”, tha Carovska.

Para nxënësve këtë periudhë janë sfida të reja. Maturantët i kalojnë provimet e maturës shtetërore, përderisa nxënësit e klasës së nëntë i pret regjistrimi në shkollat e mesme, që fillon të hënën.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени работни места во Полог:

Advertisement
Çfarë, ku, si?7 ditë më parë

“Aksion i ri javor me super çmime të ulëta” në MONTENEGRO MARKETET

Çfarë, ku, si?7 ditë më parë

Çmime të volitshme vetëm për ju! – Një Ultra broshurë të re në Ultra Marketet

Gostivari2 javë më parë

Nga e mërkura pa orë policore dhe kufizim të numrit të mysafirëve në dasma, leje për parti nëpër kafene- propozime të Komisionit

Gostivari2 javë më parë

Rindërtim i rrugës lokale nga Zubovca deri në autostradën Gostivar-Tetovë, Boçvarski dhe Shabani në inspektim

Gostivari1 javë më parë

Dramë në Gostivar, burrë i sulmuar nga ish gruaja dhe nëna e saj

Një ditë me..6 ditë më parë

NJË DITË ME: Gordana Strasheska, profesoreshë e gjuhës maqedone

Gostivari1 javë më parë

2.000 euro dënim për gostivarasin i cili në aeroport paraqiti PCR test të rrejshëm për kovid

Gostivari5 ditë më parë

Sulme fizike para objekteve hotelierike në Gostivar

Sport2 javë më parë

Argjent Beqiri ekskluzivisht për Gostivarpress.mk: Më vjen mirë që e kemi Gostivarasin Musliu në terren, pres rezultate të mira nga reprezentacioni

Sport2 javë më parë

KB Gostivar ra dakord për “skeletin” për sezonin e ardhshëm

Gostivari1 javë më parë

Shfaqje përmbyllëse të çerdheve të Gostivarit – “Lamtumirë çerdhe” thanë 189 fëmijë

Gostivari1 javë më parë

Boçvarski: Analizojmë cili model është më i favorshëm për modernizimin e autostradës Tetovë-Gostivar

Maqedoni2 javë më parë

Të gjitha zemrat rrahin për reprezentacionin futbollistik, Bukureshti i mbushur me tifoz nga Maqedonia

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!