Na ndiqni në:

Maqedoni

Javën e kaluar në vend 11.916 raste të koronës, në Gostivar 234

Botuar

  • македонски јазик

Në periudhën prej 24 deri më 30 janar të këtij viti, në vend janë regjistruar gjithsej 11.916 raste të reja pozitive me Covid-19, që është një rritje prej 2,7% krahasuar me javën e kaluar. Janë testuar gjithsej 38.518 materiale dhe përqindja e pozitivitetit lëviz nga 22.5% në 35.8%, mesatarisht 30.3%, sipas raportit javor të Institutit të Shëndetit Publik.

Shumica e rasteve të regjistruara janë nga Shkupi (6033). Në Gostivar në periudhën e treguar janë regjistruar 234 raste.

Grupmoshat më të zakonshme janë mbi 60 vjeç (22.1%) dhe nga 30 deri në 39 vjeç (22.1%). Numri më i ulët është tek fëmijët deri në nëntë vjeç.

Ka një rënie të numrit të të sëmurëve pothuajse në të gjitha grupmoshat, dhe më së shumti te personat e moshës 10 deri në 11 vjeç (11.0%). Rritja është në grupmoshat 50-59 vjeç me 3.3% dhe mbi 60 vjeç me 25.3%.

Sipas algoritmit të ri të shërimit, statusin e “të shëruarit” e kanë fituar gjatë javës së kaluar 13.041 persona të shtruar apo trajtuar në shtëpi.

Javën e kaluar u raportuan gjithsej 1.558 riinfeksione, pothuajse identike me javën e kaluar.

148 vdekje u raportuan në 26 qytete, 38.3% më shumë se në shtatë ditët e mëparshme. Shumica prej tyre janë nga Shkupi (48). Për sa i përket moshës, 89.2% e të vdekurve janë mbi 60 vjeç.

Sipas raporteve spitalore, aktualisht janë të shtruar në spital 671 persona (22,0% më shumë se një javë më parë), nga të cilët 390 janë me mbështetje oksigjeni dhe 31 me ventilim mekanik invaziv/jo invaziv.

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена